Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

ČR – Inflace v říjnu nečekaně zpomalila, nezaměstnanost klesla pod 6%

09.11.2015 | 10:35 0 Komentářů

Inflace – říjen

Inflace v říjnu nečekaně zpomalila o 2 desetiny na 0,2 % r/r, což je nejnižší úroveň od března. Očekávala se stagnace či zpomalení o 1 desetinu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v průměru stagnovaly. Zdrojem překvapení se staly ceny potravin (-0,3 % m/m), u kterých se očekával mírný růst, mírně se tak prohloubil jejich meziroční pokles (na -0,9 % r/r z -0,5 % v září) a tím z celkové inflace odkrojily 1 desetinu. U potravin klesly ceny ovoce (-2 %) a mírně pečiva, což dokázalo kompenzovat zdražování brambor (+5 %). Očekávaným faktorem bylo další zlevnění pohonných hmot (-3,0 % m/m) v reakci na předchozí propad cen ropy. I přes posílení dolaru by levný benzín měl tlumit inflaci ještě v listopadu. Posledním výrazným faktorem se stalo sezónní zdražení obuvi a odívání (+3,7 % m/m).

Celkový obrázek se neměnní a nadále vše naznačuje, že inflace do konce roku zůstane utlumená a ve zbytku roku poskočí o 5-6 desetinek kvůli nízké srovnávací základně. Celoroční průměrná inflace bude jako vloni kolem 0,4 %. Očekáváme, že ČNB nebude reagovat na pokračující nízko-inflační prostřední a současný režim měnové politiky (27+ CZK/EUR, sazby 0,05 %) bude držet alespoň do roku 2017. Devizový trh přešel výsledky bez reakce.

 

Nezaměstnanost – říjen

Míra nezaměstnanosti v říjnu podle očekávání klesla o další 1 desetinku na 5,9 % (7,1 % říjen 2014) a dosáhla na nová minima od podzimu 2008. Vzhledem k úrovním trhu práce (rekordní zaměstnanost) další zlepšování trhu práce nastává spíše tím, že firmy nepropouští, nabírání nových zaměstnanců je spíše průměrné. V říjnu byly nové registrace na úřadu práce (45,7 tis. vs. průměr 51 tis.) podprůměrné, dokonce jde o nejnižší údaj v říjnu za posledních 10 let. O stále silné poptávce po práci svědčí vysoký počet volných míst (107 tis.), který ale na rozdíl od předchozích 12 měsíců již neroste. I tak poměr nezaměstnaných na jedno místo klesl na 4,0 a je nejnižší od roku 2008.

V listopadu může míra nezaměstnanosti ještě klesnout o 1 desetinu, ale pak na přelomu roku by se ze sezónních faktorů měla přehoupnout přes hranici 6 %.  Průměrnou nezaměstnanost pro letošní rok očekáváme kolem 6,5 % (vloni 7,7 %), příští rok by měla dál klesnout na 5,8 %.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.