Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

ČR – Inflace v lednu zpomalila na 4,5leté minimum

12.02.2014 | 09:29 0 Komentářů

Inflace – leden
Inflace v lednu podle očekávání zpomalila na 0,2 % ze 1,4 % v prosinci, což je nejnižší úroveň od října 2009. Meziměsíčně ceny v průměru vzrostly o 0,1 %, což je nejnižší lednový nárůst od roku 1993, protože v lednu dochází tradičně k úpravě řady ceníků. Letos ovšem rostly pouze ceny potravin (+1,8 % m/m; příspěvek k celkovému m/m růstu 0,3 p.b.) a alkoholické nápoje (lihoviny +5 % m/m). Naopak klesly ceny v oddíle bydlení (-1,5% m/m) hlavně kvůli snížení cen elektřiny (-9,9 %). Dalším výrazným faktorem bylo zrušení regulačního poplatku v nemocnicích, což vedlo k poklesu cen v položce zdraví (-3,5 %). Vedle toho v lednu zapůsobily tradiční sezónní faktory – zdražení dovolených (+4 %) kvůli vrcholu zimní sezóny, naopak pokles ceny oděvů (-3,4 %) v důsledku sezónních výprodejů.
Klíčovou položkou za snížením meziroční inflace bylo snížení cen v položce bydlení (elektřina), naopak u ostatních položek k výraznější změně nedošlo.
Inflace je nižší než očekávala ČNB (0,4 %) a v kladných hodnotách ji drží pouze ceny potravin, cigaret a alkoholu. Očekáváme, že inflace se bude během roku postupně zvyšovat, až se na konci roku přiblíží k úrovni 2 % a za celý rok by průměrná inflace měla dosáhnout 0,9 %. Nižší inflace může zvyšovat riziko, že ČNB bude intervenovat v delším období, než jen do začátku roku 2015.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.