Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

ČR – Inflace v lednu zpomalila na 2,2 %

14.02.2018 | 10:21 0 Komentářů

Inflace – leden

Inflace na začátku letošního roku podle očekávání zpomalila na 2,2 % r/r z 2,4 % v prosinci. Za zpomalením celkové inflace stál hlavně pomalejší růst cen potravin.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,6 %, když růst byl rozprostřen mezi řadu položek. Pokračoval růst cen potravin (+0,6 % m/m), ale vzhledem k vysoké srovnávací základně loňského roku došlo ke zpomalení meziročního růstu cen potravin (na 4,5 % r/r z 5,6 % v prosinci). Následně zpomalení růstu cen potravin snížilo celkovou inflaci o 0,2 bazického bodu. Výrazným faktorem pro lednovou inflaci byl i nárůst cen alkoholických nápojů (v průměru kolem 5 %). Vedle tradičních sezónních výkyvů – pokles cen oděvů a obuvi (-3,3 % m/m) kvůli výprodejům, růst cen dovolených (+1,7 %) se zahájením zimní sezóny – je začátek roku často spojen s úpravou řady ceníků, ale podobně jako předchozí roky došlo letos jenom k mírným změnám. Vzrostla konečná cena elektřiny pro domácnosti (+2,8 %), vodné (+1,8 %) a drobně se upravily i ceny  zemního plynu (+0,3 %).

Inflace by se v dalších měsících měla držet jen lehce nad úrovní 2 %, když zvolnila dynamika u cen potravin a u ostatních složek spotřebitelského koše pokračuje předchozí trend pozvolného růstu. Tento vývoj odpovídá prognóze ČNB, centrální banka tak může vyčkávat s dalším zvyšováním sazeb a více se spoléhat na efekt posilující koruny. Nadále čekáme, že ČNB letos zvedne sazby už jen jednou, a to spíše v druhé polovině roku. Koruna přešla výsledky inflace bez reakce a obchodovala se beze změny těsně pod úrovní 25,4 CZK/EUR. 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.