Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

ČR – Inflace v dubnu stabilní na 1,7 %, nezaměstnanost klesla na 7,7 %.

10.05.2013 | 10:18 0 Komentářů

Inflace – duben
Inflace v dubnu podle očekávání stagnovala třetí měsíc v řadě na úrovní 1,7 %. Meziměsíčně ceny v průměru vzrostly o 0,1 %. Výsledky potvrdily absenci výrazných inflačních tlaků v české ekonomice. V dubnu se ceny měnily minimálně, mírně klesly ceny potravin (-0,5 % m/m; příspěvek k celkovému m/m růstu 0,1 p.b.), ale vše kompenzoval mírný nárůst cen alkoholických nápojů (+1,2 %) a nad sezónnost mírně vyšší nárůst cen obuvi a oděvů (4,8 % m/m). Ostatní změny cen nebyly výrazné.
Pro následující měsíce očekáváme, že se inflace bude dál držet do 2 %. Zásadní změnu v měnové politice ČNB nečekáme, bez výraznějšího zpomalení inflace nebo dramatického posílení koruny považujeme hrozbu devizových intervencí za nepravděpodobnou. Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna se držela na úrovni 25,80 CZK/EUR.

 

Nezaměstnanost – duben
Míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla o 3 desetinky na 7,7 % a po velmi vlažném začátku roku se situace na trhu práce začíná zlepšovat. Jedním z vysvětlujících faktorů může být počasí, protože dlouhá zima v březnu negativně ovlivňovala řadu venkovních prací (stavebnictví, zemědělství apod.). Vedle toho stabilizace může nastávat i v dalších oborech, hlavně v průmyslu. Počet nových registrací na úřadech práce (46,6 tis.) byl mírně podprůměrný, u přechodu z úřadů práce do zaměstnání (43,1 tis.) se výsledky začínají vracet k průměru, přitom předchozích 6 měsíců byly hluboce podprůměrné, tj. roste poptávka po zaměstnancích. Pozitivem je i mírný nárůst volných pracovních míst (na 39,8 tis. ze 38,8 tis. v březnu). V následujících měsících by míra nezaměstnanosti mohla ještě o další 2-3 desetinky klesnout kvůli sezónnosti. Za celý rok očekáváme průměrnou nezaměstnanost 7,7%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.