Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

ČR – Inflace v červnu zrychlila, naopak nezaměstnanost klesla pod 3 %

11.07.2018 | 10:12 0 Komentářů
Inflace – červen
Inflace v červnu zrychlila na 2,6 % r/r (2,2 % v  květnu), což bylo lehce nad očekávání (2,5 %). Vůči květnu spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,4 % m/m. Červnovou inflaci nahoru táhl mírný růst ve 4 položkách. Druhý měsíc v řadě rostly ceny potravin (+0,5 % m/m) a třetí měsíc v řadě rostly ceny pohonných hmot (3,3 %). Cena benzínu byla v červnu nejvyšší od prosince 2014. Tuto dvojici doplnily vyšší ceny elektřiny (2,3 %) v položce bydlení a sezónní nárůst cen rekreací (3,7 %) s blížící se letní sezónou.
Celkově inflační obrázek se příliš nemění, letos pozvolna zrychluje jádrová inflace (bez volatilních položek jako potraviny a energie). Vzhledem k poslednímu vývoji cen ropy by inflace měla v druhé polovině roku kolísat kolem úrovně 2,5 %.
Z ČNB začínají přicházet hlasy o přehřívání ekonomiky, slabší koruna přestává tlumit inflační vývoj a výsledky inflace dávají bankovní radě další argumenty pro zvyšování sazeb. Po červnovém zvýšení sazeb došlo k posunu v komunikaci ČNB a tak vzhledem k poslednímu vývoji (koruna, inflace) rostou šance, že bankovní rada v srpnu opět zvýší úrokové sazby.
 
Nezaměstnanost – červen
Míra nezaměstnanosti v červnu podle očekávání poklesla o 1 desetinu na 3,2 % (4,0 % v červnu 2017). Výsledky opět ukazují posouvání řady rekordů na nové úrovně. Počet volných míst přesáhl již hranici 300 tis. míst a na 10 volných míst připadá méně než 7 uchazečů o práci. Za celý rok očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti 3,2 % (vloni 4,2 %).
 
Koruna na výsledky nereagovala a vzhledem k vývoji ostatních měn v regionu v ranním obchodování oslabila o 6 haléřů na 25,92 CZK/EUR.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.