Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

ČR – Inflace v březnu dál zpomalila, trh práce na novém rekordu

10.04.2018 | 10:10 0 Komentářů
Inflace – březen
Inflace v březnu podle očekávání dál zvolnila na 1,7 % r/r (1,8 % v únoru). Vůči únoru spotřebitelské ceny v průměru klesly o 0,1 % m/m, a to hlavně kvůli cenám potravin (-0,6 % m/m). Potraviny také stojí za zpomalením celkové meziroční inflace, kde kromě březnového poklesu hlavně odeznívá loňský výrazný růst u některých položek (máslo, mléko, vejce apod.). Ceny potravin tak rychle zpomalují svůj meziroční růst (1,9 % r/r; 2,3 % v únoru; 4,5 % v lednu), v březnu k celkové inflaci ceny potravin přispěly jen 0,3 procentními body, což je třetinový příspěvek, než měly potraviny vloni v říjnu. Kvůli cenám potravin celková inflace letos zpomalila na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Ve zbytku spotřebitelského koše zůstává vývoj cen nadále až nečekaně klidný a celkově vykázaná inflace příliš neodráží dynamický vývoj ekonomiky (např. růst mezd, maloobchodní tržby).
Očekáváme, že ve zbytku roku by inflace měla kolísat kolem úrovně 2 % a ČNB nebude spěchat se zvyšováním sazeb. Zvýšení sazeb nečekáme dřív než ve 4Q/2018. Devizový trh přešel výsledky bez reakce a koruna se držela na 25,34 CZK/EUR. 
 
Nezaměstnanost – březen
Míra nezaměstnanosti v březnu podle očekávání poklesla o 2 desetiny na 3,5 % (4,8 % v březnu 2017). Pokles nezaměstnanosti jde z velké části připsat na vrub sezónních faktorů, jako je rozjezd venkovních prací. Růst ekonomiky vytváří silnou poptávku po zaměstnancích a počet volných míst vzrostl na nový rekord (na 254 tis. z 239 tis.). Následně je jasným znakem přehříváním trhu práce skutečnost, že poprvé v historii je počet volných pracovních míst (254 tis.) vyšší než počet nezaměstnaných schopných nastoupit do zaměstnání (239 tis.).
Během 2Q by míra nezaměstnanosti měla klesnout pod 3 %.  Za celý rok očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti 3,1 % (vloni 4,2 %). 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.