Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

ČR – Inflace se drží nad úrovní 2%

09.11.2018 | 10:20 0 Komentářů

Inflace – říjen

Inflace v říjnu podle očekávání lehce zvolnila na 2,2 % % r/r (2,3 % v září). Vůči září se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 % m/m, když drobně rostly ceny v řadě položek. Mírně vzrostly ceny potravin (0,5 % m/m), sezónní faktory zvýšily ceny oblečení a oděvů (2,3%) a opět mírně vzrostly ceny v položce bydlení (0,4 % m/m). Dále v říjnu vzrostly ceny pohonných hmot v průměru o 1,1 % a dostaly se na nejvyšší úrovně od prosince 2014. Za drobným zpomalením celkové meziroční inflace stálo zpomalení růstu cen potravin (0,2 % r/r; 1,3 % v září) kvůli vyšší srovnávací základně loňského roku.

Celkově se inflační obrázek příliš nemění a do konce roku by inflace měla kolísat kolem současných úrovní. Za celý letošní rok by průměrná inflace měla dosáhnout 2,2 %. Na začátku příštího roku očekáváme zrychlení inflace až na dosah 3 % kvůli vyšším cenám energií pro domácnost (elektřina, plyn, teplo), průměrná inflace by příští rok měla být kolem 2,6 %. 

Pro ČNB výsledky nepřináší zásadní impulz a očekáváme, že do konce roku sazby zůstanou beze změny. Zvyšovat sazby bude ČNB až v průběhu příštího roku v závislosti na vývoji kurzu koruny.

Koruna v reakci na výsledky inflace oslabila o 5 haléřů na 25,92 CZK/EUR. Peněžní i dluhopisové trhy zůstaly beze změny.

 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.