Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

ČR – Inflace po 5 letech na dosah 3 %

09.11.2017 | 10:23 0 Komentářů

Inflace – říjen

Inflace v říjnu nečekaně zrychlila na 2,9 % r/r (2,7 % v září), což je nejvyšší úroveň za posledních 5 let. Očekávalo se, že tempo inflace v říjnu zůstane beze změny. Hlavním překvapením a současně zdrojem zrychlení inflace se staly ceny potravin, které se meziměsíčně zvýšily o 1,6 %, a to hlavně kvůli vyšším cenám zeleniny, ovoce a mléčných výrobků, včetně másla a vajec. Meziroční růst cen potravin se poprvé od jara 2012 dostal na dosah 8 % a tvoří skoro polovinu celkové inflace. Potravinová inflace pravděpodobně dosahuje svého vrcholu, ale i v dalších měsících podle našeho názoru zůstane vyšší a ke zpomalení kvůli vyšší základně dojde až v průběhu příštího roku.

Vedle potravin pozvolna rostly i ceny pohonných hmot (0,8 % m/m), které rostou třetí měsíc v řadě, a vzhledem k cenám ropy nad 60 dolarů lze čekat, že ještě zrychlí a budou na přelomu roku přispívat k celkové inflaci.

Inflace se dostala na hranici tolerančního pásma ČNB (1-3 %) a i nad odhad ČNB (2,7 %), ale na konci roku by měla o pár desetin zpomalit, když vypadnou jednorázové vlivy (EET). Centrální banka čeká, že v příštím roce inflace pozvolna zpomalí k úrovni 2 %. Právě tento inflační výhled a pokračující uvolněná měnová politika ECB budou důvodem, že ČNB nebude chtít spěchat s dalším zvyšováním sazeb. Po dalším zvýšení sazeb (pravděpodobně v únoru) ČNB může dál vyčkávat, zda inflaci přibrzdí posílení koruny či oslabí některé inflační tlaky (potraviny).

Podle našeho názoru ale česká ekonomika vykazuje opakované příznaky přehřívání (mzdy, nemovitosti). Inflace se v první polovině příštího roku může opět vrátit na dosah 3 %, což pak může nutit ČNB v budoucnu k rychlejšímu zvyšování sazeb. 

Koruna v reakci na výsledky inflace poskočila z 25,6 na nové 4leté maximum 25,52 CZK/EUR.  

 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.