Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

ČR – HDP v 2Q táhl vzhůru zahraniční obchod, naopak srážely investice

03.09.2013 | 10:37 0 Komentářů

HDP – 2Q /13

Česká ekonomika v 2Q vzrostla o 0,6 % q/q, meziroční propad se snížil na polovinu (-1,3 % r/r; -2,4 % v 1Q/13) a statistický úřad jenom drobně upravil předběžné odhady (+0,7 % q/q; -1,2 % r/r) zveřejněné 14. srpna. 

Detailní výsledky částečně potvrdily naše očekávání o oživení ekonomické aktivity, protože ve 2Q měla po 6 čtvrtletí poklesu kladný příspěvek k růstu spotřeba domácností (+0,2 p.b. příspěvek k celkovému růstu), dále vládní výdaje (+0,3 p.b.) a tradičně zahraniční obchod (+1,2 p.b.). Nečekaně výraznou brzdou byly investice (příspěvek -3,0 p.b.), přitom shodně polovina poklesu připadá na likvidaci zásob a polovina na pokles fixních investic (-6 % r/r), kde se na poklesu podílely všechny základní složky – investice do strojů (-5 % r/r), do budov (-6 %). Výrazná opatrnost firem při investicích vytváří obavy, zda může mít současné oživení pevné základy a nejde jenom o krátkodobější výkyv. Na druhou stranu během léta předstihové ukazatele, jako jsou indexy nákupních manažerů v průmyslu, zaznamenaly velmi výrazný nárůst, čemuž by mělo odpovídat i oživení investiční poptávky. Optimismus firmám by mělo dodat i zlepšení v zahraničí.

Spotřeba domácností (-0,4 % q/q; +0,5 % r/r) i přes mezikvartální pokles naznačuje pozvolnou stabilizaci a po 6 čtvrtletích se vrací k meziročnímu růstu. Po mezikvartálních růstech ve 4Q/12 (+0,3 % q/q) a 1Q/13 (+1,5 % q/q) pokles v 2Q (-0,4 % q/q) ukazuje, že i další oživení spotřebitelské poptávky bude spíše pozvolný a asi ne hladký proces. Na druhou stranu řada faktorů ukazuje na pozvolný obrat trendu, nezaměstnanost nepatrně klesá a spotřebitelská důvěra se v létě dostala na 2,5leté maximum a hlavní slabinou zůstává pokles reálných mezd.

Největší kladný příspěvek k růstu HDP měl opět zahraniční obchod (příspěvek +1,2 p.b.), zdrojem růstu přebytku byla i přes mírný růstu exportů (+2 % r/r) stagnace na straně dovozů (+0,5 %), které částečně odráží slabost investiční poptávky.

Za celý rok 2013 očekáváme pokles HDP o 0,8 %, což je hodně ovlivněno velkým propadem v 1Q (-1,3 % q/q; -2,4 % r/r), v druhé polovině roku očekáváme pokračování mírného mezikvartálního růstu.

Struktura HDP v ČNB může podporovat dosavadní hlasy pro devizové intervence, protože nedochází k razantnímu oživení spotřebitelské poptávky a růst HDP nemusí dočasně generovat inflační tlaky. Na druhou stranu signály o zlepšení situace v české ekonomice (index PMI) a také v západní Evropě (Německu) mohou být dostatečné argumenty proti okamžitému spuštění intervencí. Devizový trh zásadně nereagoval na výsledky, v ranním obchodování koruna lehce oslabila o 5 haléřů na 25,72 CZK/EUR.

 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.