Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

ČR – Ekonomiku v 1Q zabrzdila spotřeba domácností; nezaměstnanost v květnu klesla na 8,2 %

08.06.2012 | 10:31 0 Komentářů

HDP – 1Q /12

Česká ekonomika v 1Q poklesla o 0,8 % q/q a meziročně o 0,7 % (+0,6 % v 4Q/12) a statistický úřad mírně zlepšil svoje předběžné odhady (-1,0 % q/q; -1,0 % r/r) zveřejněné 15. května. Klíčovým faktorem pro celý výsledek se stal nečekaně hluboký propad spotřeby domácností (-2,3 % q/q; -2,3 % r/r), který svým příspěvek meziročně srazil HDP o 1,4 p.b. Zvyšování DPH a obavy o další vývoj ekonomiky (krize eurozóny) tlumí spotřebitelský sentiment, což se v 1Q projevilo propadem nákupu dlouhodobé spotřeby (-11,5%). Je překvapivé, že tomuto vývoji neodpovídaly statistiky maloobchodních tržeb (+1,3 % za 1Q). Na rozdíl loňského roku bez výraznější změny zůstaly vládní výdaje (-0,2% r/r). Fixní investice firem (+1,0 % r/r) vzrostly hlavně díky výdajům za stroje. Ovšem celkový příspěvek investic byl negativní (-1,4 p.b.) kvůli velmi výraznému propadu zásob (příspěvek -1,6 p.b.). Jedinou růstovou položkou zůstal třetí čtvrtletí v řadě zahraniční obchod (příspěvek +2,1 p.b.), který ale na rozdíl od loňského roku nedokázal vyrovnat propady domácí poptávky.

Propad domácí poptávky a potažmo celé ekonomiky je na začátku roku podstatně hlubší, než se čekalo. Celoroční pokles může být až 0,7 %, dosud jsme očekávali 0,4 %, přitom rizika rostou na straně hlubšího poklesu. Výrazný propad spotřeby domácností mohou dál zintenzivnit diskuzi v ČNB o snižování úrokových sazeb a nelze vyloučit, že při zasedání v červnu či srpnu sazby klesnou na 0,50 % (dosud 0,75 %). Pravděpodobně rozhodujícím faktorem se stane kurz koruny, kdy slabá koruna působí proti snižování sazeb.

Koruna v ranním obchodování propadla o 15 halířů na 25,45 CZK/EUR díky vývoji v Evropě a na výsledky HDP výrazně nereagovala.

Nezaměstnanost – květen
Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla o 2 desetiny na 8,2 %, pokles se dá vysvětlit sezónními faktory, tj. pokračujícím rozjezdem venkovních prací. I mimo sezónnost jsou data z domácího trhu práce velmi solidní, protože firmy nepropouští a naopak jsou ochotny nabírat nové pracovníky. Třetí měsíc v řadě dramaticky propadly nové registrace na úřadu práce (38,9 tis. vs. průměr 44,8 tis.) a čtyři měsíce v řadě roste počet volných pracovních míst (43,7 tis.), který je dokonce nejvyšší za poslední 3 roky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.