Čtvrtek 23. května. Svátek má Vladimír.

ČR – ČNB zvýšila sazby, ale o dalším zvyšování mluví opatrněji

26.09.2018 | 16:05 0 Komentářů
ČR – ČNB zvýšila sazby, ale o dalším zvyšování mluví opatrněji
 
Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,50 % (2T repo). Poprvé v historii ČNB zvýšila úrokové sazby na třetím zasedání v řadě. Celkem letos ČNB zvýšila úrokové sazby již 4x (únor, červen, srpen, září). Dnešní hlasování nebylo jednohlasné (6:1), jeden člen bankovní rady hlasoval pro ponechání sazeb beze změny. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci opatrně naznačil, že do konce roku může přijít ještě jedno zvýšení sazeb.
 
Vše podle prognózy
Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že průběžná čísla z ekonomiky (inflace, nezaměstnanost, HDP) odpovídají prognóze, proto bankovní rada v souladu s prognózou rozhodla o dalším zvýšení sazeb. Aktuální prognóza ČNB předpokládá, že do konce roku by centrální banka měla úrokové sazby zvednout ještě jednou.
 
Obava z velké mezery vůči ECB
I přes existenci inflační rizik v ekonomice a naplňování makroekonomické prognózy jeden člen bankovní rady hlasoval pro ponechání sazeb beze změny (pravděpodobně Dědek). Guvernér Rusnok uvedl, že argumentem proti zvýšení sazeb měla být obava z toho, že se domácí měnová politika příliš odchýlí od zbytku Evropy. Rozdíl mezi základní sazbou ČNB a ECB vzrostl již na 150 bodů, ale to nic nemění na existenci výrazných domácích inflačních tlaků. Takové úvahy fakticky oslabují důvody pro vlastní autonomní měnovou politiku. Detailněji by tato argumentace měla být uvedena v zápisu, který ČNB zveřejní příští pátek 5. října.
 
Výhled – asi další zvýšení, ale …
K výhledu na další zvyšování sazeb byl guvernér Rusnok opatrnější. Sice připustil, že současná prognóza do konce roku ještě s jedním zvýšením sazeb počítá, ale zároveň uvedl, že rozhodující bude vyznění nové prognózy, kterou bankovní rada dostane na dalším zasedání (1. listopadu). Na jednu stranu během tiskové konference uvedl, že kvůli inflačnímu vývoji a snaze hlídat finanční stabilitu je žádoucí další zvýšení sazeb, ale pak zdůraznil, že ČNB se k dalšímu zvyšování sazeb do konce roku nezavázala.
 
Výhled
Nadále čekáme, že do konce roku může ČNB ještě jednou úrokové sazby zvýšit (listopad). Očekáváme, že spíše než vyznění nové prognózy zůstane důležitým faktorem kurz koruny. Pokud koruna výrazně neposílí, je další zvýšení sazeb v listopadu velmi pravděpodobné. Pokud začne v příštím roce opět posilovat, přibrzdí to ČNB v dalším utahování měnové politiky a pak může přijít zvýšení sazeb jenom jednou nebo dvakrát za celý rok 2019 (letos možná až 5x).
 
Koruna k euru v reakci na opatrný výhled ČNB postupně oslabila o 10 haléřů na 25,68 CZK/EUR. Sazby na peněžních a dluhopisových trzích se mírně snížily, výnos u 5letého úrokového swapu klesl o 5 bodů na 2,42 %.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.