Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

ČR – ČNB beze změny, ale varuje před možností dál oslabit korunu

26.03.2015 | 16:28 0 Komentářů

Bankovní rada České národní banky podle očekávání ponechala úrokové sazby na faktické nule (0,05 %) a potvrdila závazek devizových intervencí proti koruně s cílem zabránit posílení koruny pod úroveň 27 CZK/EUR alespoň do druhé poloviny 2016. V tomto ohledu nedošlo k žádné změně postoje ČNB, ale i tak březnové zasedání přineslo dvě drobné změny ohledně koruny. 

První a do jisté očekávanou změnou bylo ujištění, že ČNB je v případě potřeby připravena aktivně bránit hranici 27 CZK/EUR a v prohlášení se objevila formulace „ČNB je […] připravena automaticky, tedy bez nutnosti dalšího rozhodnutí bankovní rady, provádět časově i objemově neomezené intervence.“ 

Druhá změna se týkala inflačního vývoje, protože ČNB hodnotí současný vývoj jako proti-inflační, kdy za proti-inflační rizika označuje nižší růst nominálních mezd a silnější kurz koruny k euru. ČNB očekává v prognóze, že postupně zrychlí růst mezd v soukromém sektoru až k úrovni 4 %, ale jak data za 4Q (+1,9 %), tak z letošního roku, naznačují, že růst zůstane spíše kolem 2 %, což podle ČNB ohrožuje návrat inflace směrem k cíli 2 %. V prognóze ČNB pracuje s kurzem koruny těsně pod úrovní 28 CZK/EUR, proto koruna kolem 27,3 CZK/EUR představuje zpřísnění měnových podmínek. Výsledkem je, že ČNB znovu otevřeně naznačuje, že může dojít k dalšímu oslabení koruny (pravděpodobně 29-30 CZK/EUR). Přímo v prohlášení ČNB uvádí, že „pravděpodobnost tohoto kroku se oproti minulému zasedání… zvýšila.“. Jinými slovy na jednu stranu ČNB varuje, že bude v případě potřeby aktivně bránit posilování koruny pod 27 CZK/EUR, ale současně na druhou stranu připouští, že určité faktory (růst mezd, kurz koruny, dopad QE ECB) ji mohou vést ke snaze znova korunu k euru jednorázově oslabit. 

Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – vydrží nejen do konce roku 2016, ale spíše i déle. Je málo pravděpodobné, že by ČNB skončila tento režim dříve, než ECB ukončí své QE (alespoň září 2019). Stále považujeme za málo pravděpodobné, že ČNB posune intervenční hladinu z 27 CZK/EUR na nižší úrovně (29-30 CZK/EUR), ale v druhé polovině roku se toto téma může velmi intenzivně diskutovat. 

Koruna v reakci na ČNB krátce propadla o 15 haléřů na 5týdenní minimum 27,55 CZK/EUR, ale postupně korigovala na 27,45 CZK/EUR. Pokles výnosů na peněžním a dluhopisovém trhu byl jen krátkodobý a nakonec trhy zůstaly bez trvalejší změny.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.