Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

ČR – ČNB beze změny, ale jednala o záporných sazbách

22.12.2016 | 16:13 0 Komentářů

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez větších překvapení. Úrokové sazby zůstaly beze změny na faktické nule (0,05 %), ČNB ani nezměnila postoj k oslabování koruny, které neukončí dříve než v 2Q 2017. Zajímavou zprávou bylo, že bankovní rada po delší době opět diskutovala o záporných sazbách. 

ČNB konstatovala, že česká ekonomika je na tom dle posledních dat lépe, než se čekalo. Oficiální růst HDP za 3Q byl sice nižší, ale pro centrální banku důležitá inflace i nominální růst mezd byly vyšší. Nižší byla nezaměstnanost a spotřebitelská poptávka zůstává silná. V otázce nastavení měnové politiky na první pohled k posunu moc nedošlo. ČNB nezměnila svůj tvrdý ani měkký závazek, tedy že neukončí režim slabé koruny dříve než v 2Q/17 (tvrdý závazek), a za termín pravděpodobného ukončení považuje polovinu 2017 (měkký závazek). Na druhou stranu některé poznámky naznačují, že bankovní rada začíná vidět blížící se exit. Jednak nově bankovní rada v prezentaci k rozhodnutí přidala poznámku, že předpokládá, že případné posílení koruny po exitu bude utlumené. Dále ČNB přímo uvedla, že je připravena intervenovat na zmírnění případných výkyvů kurzu koruny. 

Guvernér uvedl, že na dnešním zasedání bankovní rada diskutovala zavedení záporných sazeb. Zatím nepřevážily argumenty pro jejich zavedení, ale ČNB se tohoto nástroje nevzdává do budoucna. Podle našeho názoru je diskuze o záporných sazbách hlavně reakcí na zvýšený objem intervencí v posledních měsících. Je nutné počítat s tím, že mohou být navíc využity v době opuštění kurzového závazku, aby tlumily případné posilování koruny. 

Dále guvernér Rusnok prohlásil, že rozhodnutí ECB prodloužit QE do konce 2017 pro ČNB nebylo překvapení a zásadně nemění podmínky pro exit, protože rozhodující je vývoj domácí ekonomiky. 

Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – vydrží hluboko do roku 2017. Do přesného načasování exitu promluví nejen vývoj domácí ekonomiky (inflace), ale též situace na finanční trzích (měsíční intervence) a další kroky ECB. V únoru 2017 dojde k další obměně bankovní rady ČNB (končí Řežábek a Lízal) a v 7člené bankovní radě pak možná zůstanou jen dva (viceguvernéři Hampl a Tomšík), kteří hlasovali o zahájení intervencí v listopadu 2013. Devizový a peněžní trh přešel zasedání ČNB bez reakce.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.