Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

ČR – ČNB beze změny a s dalším zvýšením sazeb nespěchá

29.03.2018 | 15:39 0 Komentářů

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez překvapení. Po únorovém zvýšení bankovní rada ponechala jednomyslně (7:0) úrokové sazby beze změny (0,75 %). Navíc naznačila, že ve zbytku roku s dalším zvyšování sazeb nebude spěchat. 

Na tiskové konferenci guvernér Rusnok uvedl, že vůči prognóze zatím data z ekonomiky vykazují jen minimální odchylky. Paradoxně největší překvapení je u inflace, která byla na začátku letošního roku nižší kvůli cenám potravin, částečně i kvůli jádrové inflaci. Kvůli rychlejšímu zpomalení inflace vyhodnotila bankovní rada současná rizika jako mírně protiinflační. 

Na opačné stráně rizik stojí slabší vývoj koruny (25,4 CZK), než předpokládá prognóza (24,9 CZK/EUR pro 2Q). Na jednu stranu guvernér Rusnok připustil, že slabší kurz koruny vytváří prostor pro o něco rychlejší zvyšování sazeb. Na druhou stranu zdůraznil, že ČNB necíluje kurz, slabší koruna automaticky nevede ke zvyšování sazeb a rozhodující je vývoj inflace. 

Vzhledem k protiinflačnímu vyznění rizik bankovní rada uvedla, že další zvýšení sazeb může přijít až na konci letošního roku. Tomu odpovídá i naše očekávání, že ČNB zatím bude vyčkávat na další vývoj inflačních tlaků a v druhé polovině roku i na kroky ECB. Jinými slovy, další rychlé zvyšování sazeb ČNB letos zatím není na programu, možná jen jedno na konci roku (listopad?). 

Koruna k euru přešla rozhodnutí ČNB i tiskovou konferenci guvernéra Rusnoka bez větší reakce na úrovni 25,42 CZK/EUR. Bez reakce byly peněžní a dluhopisové trhy.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.