Středa 22. září. Svátek má Darina.

Commerzbank potěšila nižší ztrátou oproti očekávání

07.05.2013 | 10:18 0 Komentářů

Commerzbank za uplynulý kvartál oznámila čistou ztrátu ve výši 94 mil. EUR. O rok dříve byla banka v zisku 355 mil. EUR. Výsledek však předčil očekávání trhu, když analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali v průměru ztrátu 153,7 mil. EUR.

CEO Martin Blessing snižuje počet zaměstnanců a žádá po akcionářích participaci na navýšení kapitálu o 2,5 mld. EUR za účelem splacení dluhu vládě a pojišťovně Allianz.
Blessing uvedl, že reorganizace začne „plodit ovoce" v roce 2014. Commerzbank nevyplatila dividendu od začátku krize.
Navýšení kapitálu, které proběhlo od roku 2008 pětkrát umazalo 93 % z cen akcií banky, což činí banku nejhorší finanční společností v Evropě mimo Irska a Řecka. Akcie Commerzbank poklesly od začátku roku o 25 %, přičemž čtyřicetičlenný index Bloomberg Europe Banks and Financial Services vzrostl za tuto dobu o 7,6 %. Banka pouze uměle vylepšila obraz ceny akcií reverzním splitem, když spojila 10 původních akcií v 1 novou a na úkor počtu akcií zdesetinásobila jejich cenu.
Provozní zisk v divizi korporátní klientely „Mittelstandsbank" se propadl o 33 % na 325 mil. EUR kvůli nižším tržbám a vyšším rezervám na úvěrové ztráty. Divize soukromé klientely vykázala pokles zisku o 49 % na 70 mil. EUR také kvůli snížení tržeb a zvýšení rezerv. Korporátní a tržní divize reportovala devítinásobný nárůst v provozním zisku na 271 mil. EUR díky zlepšení tržních podmínek a zvýšení klientské aktivity.
Ukazatel kapitálové přiměřenosti Basel III poklesl ze 7,6 % z 31. prosince na 7,5 %. Banka chce dosáhnout 9 % do konce roku 2014.
Z 36 analytiků oslovených agenturou Bloomberg doporučují jen 4 nákup akcií společnosti, zatímco 19 by akcie prodávalo.

Akcie (CBK) posilují o 2,04 % na 11,03 EUR, když v úvodu rostly až o 5 %.

Zdroj: Bloomberg

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.