Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Coinbase uvedl výnosy pod očekáváním z důvodu nižší aktivity investorů a měnící se struktury obchodů

10.11.2021 | 15:15 0 Komentářů

Poskytovatel platformy pro obchodování s kryptoměnami Coinbase oznámil výsledky za 3Q 2021. Výnosy nenaplnily analytická očekávání, mezi příčiny se řadí mezikvartálně nižší objem obchodování s kryptoměnami a pokračující změny ve struktuře obchodů.

 

Výsledky společnosti Coinbase (COIN) za 3Q 2021
  3Q 2021 Konsensus 3Q 2021 3Q 2020
Tržby (mld. USD)  1,31 1,57  0,32
Čistý zisk (mil. USD) 406  81
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 1,62  —  —

 

Objem obchodů s kryptoměnami ve 3Q klesl, mění se jejich struktura

Nižší než očekávané výnosy za 3Q Coinbase připisuje tržním turbulencím a nižším cenám kryptoměn v první části kvartálu. Ačkoli analytici očekávali oproti předchozímu kvartálu, kdy byly ceny kryptoměn na maximech, nižší výnosy, v závěru reportovaného čtvrtletí navýšily své odhady, částečně z důvodu zvýšení zájmu o stahování mobilní aplikace Coinbase.

Očištěný hrubý provozní zisk (EBITDA) mezikvartálně poklesl o 46 % na 618 mil. USD a nedosáhl tak na očekávaných 662,3 mil. USD.

„Odhady očekávaly vyšší výnosy kvůli výnosům z provedených transakcí. Otázka je proč,“ komentuje výsledky analytička Bloombergu Julie Chariell. „Částečným vysvětlením se zdá být pokračující změna ve struktuře uživatelů od maloobchodních investorů k institucionálním obchodníkům. Se změnou tohoto mixu se průměrná cena za transakce na platformě Coinbase snižuje.“

Celkový objem obchodů se vyšplhal na 327 mld. USD, mezikvartálně se jedná o 29% pokles, konsensus analytiků byl ale položen níže na 308,9 mld. USD. Z toho 93 mld. USD plynulo z obchodů maloobchodních investorů (mezikvartální pokles o 36 %, odhady činily 99,42 mld. USD) a 234 mld. z institucionálního obchodování (pokles o 29 % při očekávání 210,91 mld. USD).

Počet měsíčně aktivních uživatelů na platformě se ve 3Q také snížil, ačkoli tato čísla by se v budoucnu měla znovu zvednout, uvádí Bloomberg. Měsíční počet uživatelů obchodujících na platformě se mezikvartálně snížil z 8,8 mil. na 7,4 mil. a převýšil konsensus na 7,09 mil. „V méně volatilních obdobích zaznamenáváme u našich dolarových investorů obchodujících v nižších objemech menší aktivitu,“ uvedla Alesia Haas, finanční ředitelka společnosti v konferenčním hovoru.

Coinbase poukazuje na pozitivní vztah mezi volatilitou kryptoměn a jejich obchodovaným objemem

Coinbase poukazuje na pozitivní vztah mezi volatilitou kryptoměn a jejich obchodovaným objemem, zdroj: Výsledková zpráva Coinbase

Coinbase ve výsledcích s odkazem na Světovou banku upozornil na podobnost trendu růstu uživatelů kryptoměn s růstem uživatelů internetu v 90. letech, zdroj: Výsledková zpráva Coinbase

Coinbase ve výsledcích s odkazem na Světovou banku upozornil na podobnost trendu růstu uživatelů kryptoměn s růstem uživatelů internetu v 90. letech, zdroj: Výsledková zpráva Coinbase

Výhled a plány pro další období

Pro celý rok 2021 očekává společnost měsíční počet aktivních uživatelů mezi 8 až 8,5 mil., v srpnu přitom odhadovala širší rozmezí 5,5 až 8 mil.

Coinbase v dalších obdobích plánuje diverzifikovat své služby, chystá se spustit obchodování s deriváty a také platformu pro obchodování tzv. nezaměnitelných tokenů (NTF tokeny, vyznačují se svou jedinečností a nemohou být replikovány, mohou digitálně reprezentovat např. reálná umělecká díla, vlastnická práva, nemovitosti, ale také digitální umění, předměty v počítačových hrách apod.).

Obchodování s NTF tokeny nabízí lukrativní potenciál, již zaběhnuté platformy pro tento typ transakcí zažívají prudké navýšení výnosů, komentuje Bloomberg. „Jsme NTF tokeny nadšeni, v budoucnosti se bude jednat o velmi velkou oblast obchodů s kryptoměnami, velký význam má již nyní,“ uvedl CEO Coinbase Brian Armstrong během konferenčního hovoru.

Akcie Coinbase klesají o 7,52 % na 329,73 USD.

Vývoj akcií společnosti Coinbase

Vývoj akcií společnosti Coinbase

Akcie Coinbase Global Inc (COIN) včera uzavřely s růstem o 1 % na 357,39 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 76,9 P/E 168,2
Vývoj za letošní rok (%) +#N/A N/A Očekávaný P/E 26,6
52týdenní minimum (USD) 208,0 Prům. cílová cena (USD) 375,5
52týdenní maximum (USD) 429,5 Dividendový výnos (%)

 

Zdroj: Bloomberg, Coinbase

Matěj Švanda, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.