Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Co vědět před pondělním otevřením Wall Streetu?

04.05.2020 | 15:17 0 Komentářů

Rychlý souhrn událostí, které se v posledních dnech udály.

1. Futures naznačují červený začátek týdne 

Futures signalizují otevření v záporu. Futures na index Dow Jones oslabují o 0,98 %, na index S&P 500 oslabují o 0,69 % a na technologický Nasdaq o 0,64 %. Pozitivní zprávou je pomalý návrat k normálu některých států USA, nicméně tržní sentiment v posledních dnech tíží rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Tlak na akcie přidávají také ceny ropy, když WTI dnes oslabuje o 2 %.

 Vývoj indexu volatility za posledních 5 dnů; zdroj: Google – Finance

V dnešním týdnu bude zajímavé sledovat data z amerického trhu práce. Očekává se, že nezaměstnanost vzroste z 4,4 % na více než 16,1 %, což by představovalo nejvyšší míru nezaměstnanosti od roku 1939. 

2. Co naznačují slova Warrena Buffetta a kroky Berkshire Hathaway? Proč prodal americké aerolinky?

3. Dle zprávy amerického ministerstva tajila Čína rozsah epidemie koronaviru a hromadila zásoby

Dokument o rozsahu čtyř stran tvrdí, že čínští činitelé „záměrně utajovali závažnost“ zdravotnické hrozby před OSN. Peking údajně zároveň navýšil dovoz a omezil vývoz zdravotnického materiálu, přičemž popíral jakékoli omezení vývozu a zamlžoval obchodní data a odkládal jejich dodány.

„Čína podle zprávy v lednu zvýšila import chirurgických roušek o 278 %, chirurgických plášťů o 72 % a chirurgických rukavic o 32 %,“ dle webu Politico. V té samé době Čína snížila vývoj mnoha lékařských produktů jako jsou chirurgické rukavice (snížení o 48 %), plicních ventilátorů (pokles o 45 %), teploměrů (o 53 %), …

Zároveň ale neexistuje žádný veřejný důkaz, který by takové záměry Číny potvrzoval.

4. Remdesivir bude k dispozici během tohoto týdne

Lék společnosti Gilead, který pomohl pacientům s koronavirem k rychlejšímu zotavení, bude dostupný doktorům a pacientům během tohoto týdne. Více o výsledcích výzkumu se dozvíte na našem webu po kliknutí na tento odkaz. New York, New Jersey, Connecticut, Pensylvánie, Delware, Massachusetts a Rhode Island chystají koordinovaný nákup potřeb pro osobní protekci do tamějších nemocnic. Zároveň všech sedm států společně připravují plány na znovuotevírání tamějších ekonomik. 

5. Florida znovu otevřela restaurace a maloobchodní prodejny

Florida v pondělí otevřena některé podniky. Například restaurace můžou mít otevřeno za předpokladu dodržení jistých omezení. Venkovní stoly od sebe musí být vzdáleny šest stop a na žádné akci nesmí být více než 10 lidí pohromadě. Maloobchodní prodejny můžou fungovat na 25 % své kapacity. V Texasu je od minulého týdne možné opět navštěvovat obchody, restaurace a kina v omezeném počtu lidí. Stát Georgia na konci minulého měsíce uvolnil restrikce a opět fungují restaurace, kina, kadeřnictví, masážní terapie a tetovací salóny.

Zdroj: CNBC, Politico. Investing.com

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.