Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Co prozradila Janet Yellen, Poloz povzbudil CAD, Řecko je na chvíli zachráněné; analýza DOLARU, USD/JPY, EUR/NZD

25.02.2015 | 09:45 0 Komentářů

Janet Yellen včera ve svém projevu před americkým Kongresem zopakovala to, co vypovídal zápis z lednového zasedání americké centrální banky (Fed). To znamená, že investory drží stále v naději budoucího zvýšení úrokových sazeb, avšak upozorňuje na to, ať tento krok nečekají v průběhu nejbližších několika měsíců. Banka chce ke změně monetární politiky přistoupit opatrně.  Šéfka Fedu opět jednou upřednostnila flexibilitu před srozumitelností a jasným naznačením směru vývoje monetární politiky. Z proslovu vyplynulo, že když se centrální banka bude blížit ke zvýšení úrokových sazeb, vypustí ze svého projevu slovo trpělivý (patient). To by se mohlo stát na některém ze zasedání, jež je spojeno s tiskovou konferencí. Nejbližší takovéto zasedání banky je v březnu a pak v červnu. Jako zatím dobrý scénář se zdá vypuštění slova opatrný na červnovém zasedání banky a následná realizace růstu sazeb v září.

Janet Yellen vyjádřila optimismus a spokojenost s vývojem amerického hospodářství. Rovněž věří v další růst nových pracovních míst a v pozitivní efekt nízké ceny ropy na americkou ekonomiku. Janet Yellen však zneklidňuje pomalý růst mezd a nízká participace na pracovním trhu ve srovnání s předkrizovými hodnotami. Šéfka Fedu rovněž vyjádřila znepokojení ohledně ekonomického růstu Číny, eurozóny a Japonska. Po projevu Janet Yellen dolar oslabil, což  mohou mnozí považovat za příležitost k nákupu. Americký akciový trh v úterý posílil a vzrostly i ceny amerických státních dluhopisů.

Řecku bylo včera definitivně odsouhlaseno prodloužení záchranného programu o 4 měsíce, tedy do konce června. Ačkoliv je představený program reforem poměrně obecný a chybí v něm hlavně čísla úspor, nejbližší krize je zažehnána. Nyní musí Atény do konce dubna plán detailněji propracovat. Dnes bude mluvit Mario Draghi v evropském parlamentu v 17:30.

Kanadský dolar včera výrazně posílil poté, co guvernér centrální banky Poloz ve svém projevu zlikvidoval očekávání, že banka plánuje další snížení úrokových sazeb na březnovém zasedání. Uvedl, že lednové snížení základní úrokové sazby z 1 na 0,75 procenta bylo pojistkou proti hlubšímu ekonomickému propadu způsobeného nižšími cenami ropy. Banka sama neví, jak hluboce negativní dopad bude mít pokles ceny ropy na kanadské hospodářství, proto se v lednu rozhodla pro tento preventivní krok.

Britská libra mírně posiluje po zprávách z centrální banky (BoE). Mark Carney u příležitosti publikace inflační zprávy uvedl, že nízká inflace způsobená poklesem cen ropy a potravin nemusí banku odradit od zvýšení úrokových sazeb.

V noci byla zveřejněna data z výrobního sektoru Číny. Index nákupních manažerů (PMI) se v únoru po třech měsících opět podíval nad hodnotu 50 bodů, která odděluje expanzi od recese. Z lepších hodnot těží  AUD a NZD.

Již několikrát jsme psali o tom, že vývoj amerického dolaru je klíčem k správné identifikaci vývoje dalších měnových párů. Index amerického dolaru BOSSA USD na 4 hodinovém grafu konsoliduje v trojúhelníkové formaci, jejíž proražení naznačí směr dalšího vývoje.

USD/JPY po včerejším projevu Janet Yellen oslabil. Nyní testuje trojúhelník (zeleně), který před 2 týdny opustil. Pokud se USD/JPY udrží nad horní hranou trojúhelníku, pak lze od něj očekávat další růst.

EUR/NZD se již rok pohybuje v klesajícím kanálu, k jehož dolní hraně se opět přibližuje, proto je vhodné sledovat reakci na tuto technickou oblast.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.