Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Co přineslo zasedání ECB?

05.06.2014 | 16:20 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 procenta, depozitní úrokovou sazbu snížila podle očekávání z nuly do mínusu na mínus 0,1 procenta a lombardní sazbu z 0,75 na 0,4 procenta.  Euro na tyto informace, ačkoli byly očekávané a započtené do ceny, reagovalo oslabením vůči dolaru. Přirozeně klesly i výnosy z německých státních dluhopisů a akcie mírně posílily. Německý DAX v reakci na změnu úrokových sazeb pokořil symbolickou úroveň 10 000 bodů. ECB je tak nyní jediná centrální banka z velké čtyřky (Fed, ECB, BoJ, BoE) s negativními úrokovými sazbami. Nicméně Mario Draghi naznačil, že další snížení sazeb není pravděpodobné.

Po zasedání ECB následovala tisková konference, na níž Mario Draghi představil dodatečné stimulační balíčky, které byly pro trh překvapením, na což euro reagovalo výrazným oslabením a testem hodnoty 1,35 vůči USD. Prezident ECB potvrdil nejen předpokládané cílené půjčky bankám, ale i desterilizaci tržních operací a intenzivní přípravu banky na nákup ABS (aaset backed securities), čímž by ECB vlastně začala vykonávat jistou formu kvantitativního uvolňování (QE). Právě informace o přípravě na QE byla pro trhy největším překvapením a pro euro nejvíce negativní zpráva. Draghi navíc uvedl, že banka je stále připravena v budoucnu konat ještě více, bude-li si to ekonomická situace vyžadovat.

ECB oznámila 2 operace TLTRO, což jsou cílené (T v názvu = targeted) LTRO (long-term refinincing operations), jež mají být zpuštěny v září a prosinci letošního roku s počátečním objemem 400 mld. EUR. ECB navíc rozšíří nabídku aktiv, které bude přijímat jako zástavu pro LTRO. Dále byly ukončeny sterilizace operací SMP. Desterilizací banka uvolní do oběhu více EUR. Hlavním motivem dnešních kroků ECB byl pokles výhledu vývoje inflace. Ten banka snížila z předchozího 1 procenta pro letošní rok na 0,7 procenta. V roce 2015 by měla dosáhnout cenová hladina úrovně 1,5 ve srovnání s březnovým odhadem 1,7 procenta a v roce 2016 nezměněných 1,8 procenta.

Ačkoli se podle Maria Draghiho ekonomika pomalu obnovuje a roste, přijatá opatření a nízká inflace tomuto faktu příliš neodpovídají. HDP by měl letos v eurozóně dosáhnout 1 procenta ve srovnání s březnovou predikcí, která počítala se 1,2 procenty.

EUR/USD dnes testovalo důležitou rezistenci 1,35, kterou se mu zatím nepodařilo zdolat. Pro další vývoj bude důležité uzavření na dnešním denním grafu, zítřejší NFP report z USA a následné týdenní uzavření, aby bylo možné mluvit o dalším vývoji. Nicméně ve hře je stále scénář z dubna a uplynulého listopadu, kdy euro v den zasedání ECB a v pátek po NFP oslabilo a následující týden nabralo nový rostoucí trend.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.