Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Co očekávat od zasedání FOMC Fedu?

31.07.2019 | 11:37 0 Komentářů

FOMC Fedu bude dnes rozhodovat o nastavení měnových podmínek v USA. Očekává se snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Sledovaná bude také následná tisková konference J. Powella.

Ilustrativní foto: Zasedání FOMC Fedu

Snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky bude dnes rozhodovat o nastavení měnových podmínek. Fed by podle očekávání měl snížit cílové pásmo pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 25 bazických bodů na 2,00 – 2,25 %. Někteří ekonomové a investoři horovali dokonce za razantnější snížení o 50 bazických bodů, avšak soudě dle prohlášení samotných amerických centrálních bankéřů se tato varianta nejeví jako příliš pravděpodobná.

Poslední zápis ze zasedání FOMC ukázal, že někteří centrální bankéři vnímají potřebu více akomodativní měnové politiky. V podobném duchu se v několika výstupech vyjadřoval také předseda Rady guvernérů J. Powell.

Diskuze o dnešním zasedání FOMC Fedu od Yahoo Finance

Tisková konference J. Powella

Jelikož se snížením úrokových sazeb se již počítá, zajímavější bude sledovat potenciální náznaky ohledně dalších kroků Fedu. Ty pravděpodobně nepřijdou v oficiálním prohlášení ke snížení sazeb, kde se nadále očekává ponechání věty o tom, že centrální banka „bude podnikat kroky, které jsou v souladu se snahou o udržení přetrvávající expanze“. Bližší přiblížení budoucí měnové politice Fedu však může na následné tiskové konferenci přinést J. Powell. Ani od něho však samozřejmě nelze očekávat explicitní výroky zřetelně naznačující další kroky centrální banky.

Jednou z nejistot ohledně dnešního zasedání je potenciální oznámení ukončení programu snižování bilance již v tomto měsíci. Většinově se však očekává ukončení smršťování bilance až v září.

Potenciální oponenti

Zajímavé může být také rozlošení hlasů uvnitř FOMC. Rozhodnutí o snížení sazeb pravděpodobně nebude jednohlasné, jelikož Esther George z kansaského Fedu či Eric Rosengren z regionální pobočky v Bostonu v posledních týdnech svými výroky jasně naznačili, že nutnost snižování sazeb v současné chvíli nevnímají.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg; Yahoo Finance; Fed

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.