Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Co můžeme čekat od zasedání ECB?

05.06.2014 | 10:51 0 Komentářů

Hlavní událostí dnešního dne bude beze sporu zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45 a následně tisková konference v 14:30. Od banky se očekává snížení depozitní úrokové sazby, za níž si u ní ukládají komerční banky přes noc přebytečnou likviditu, a to na úroveň mínus 0,1 procenta. ECB očekává, že negativní depozitní úroková sazba odradí banky od držení nadbytečné likvidity, kterou na oplátku poskytnou firmám a spotřebitelům. Hlavní úroková sazba by měla být snížená podle průzkumu agentury Reuters z 0,25 na 0,1 procenta. ECB by se pak tímto krokem stala první centrální bankou z vyspělých zemí, která aplikuje negativní úrokovou sazbu.

Pravděpodobnost na zásah ECB se zvýšila, když v úterý poslední data inflace (index CPI) ukázala, že cenová hladina ve společné měnové unii stále nenabrala vzestupný trend. Navíc inflace je v tzv. “nebezpečné zóně“, tedy pod úrovní 1 procenta, již od října, a to hlavně kvůli klesajícím cenám energií a jídla. Navíc silné euro a cenové korekce jihoevropských zemí inflaci na vzestupu rovněž nepomáhají.  Mario Draghi již několikrát zdůraznil, že bankovní rada se bude řídit projekcí vývoje inflace, jejíž nejaktuálnější verze by měla být představena členům bankovní rady právě dnes. Projekce z března ukázala, že inflace se dostane na cílovou úroveň 2 procenta za 2 a půl roku, což tehdy banku nedonutilo k akci.  

Snížení úrokových sazeb je podle všeho již započteno v ceně eura, které od květnového zasedání ECB oslabilo téměř z úrovně 1,40 vůči USD na aktuální hodnotu 1,36. Hlavní otázkou nyní je, jaké další stimuly banka přijme a zdali vůbec nějaké přijme. Zůstane-li ECB jenom u snížení sazeb, můžeme prý očekávat posílení eura. Banka podle všeho zvažuje poskytnutí cílených levných úvěrů malým a středním podnikům, protože firmy hlavně v jižní Evropě mají problém dostat se k levným penězům pro jejich podnikání. Například v Portugalsku se průměrná sazba pohybuje kolem 5,5 procenta ve srovnání s Francií, kde je 2,2 procenta. Ve hře je i desterilizace operací na volném trhu. Jistá forma LTRO a desterilizace operací mohou být ale nakonec trhy přijaty pozitivně, a to v tom smyslu, že tyto kroky pomohou ekonomice a euro může i překvapivě posílit. Nicméně peněžní injekce podobná americkému QE se neočekává. Právě takovýto krok by pravděpodobně vedl k oslabení eura. Od rozsahu a formy dodatečných kroků ECB bude záviset další vývoj eura. U měnového páru EUR/USD upozorňujeme ještě na zítřejší zprávy z trhu práce USA (NFP), které mohou rovněž zamíchat karty. Navíc je potřeba si připomenout situaci po dubnovém a listopadovém zasedání ECB, kdy euro nejdřív výrazně ve čtvrtek a pátek oslabilo a následující týden pak šplhalo zpátky nahoru, což zobrazuje graf níže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.