Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Co dnes můžeme čekat od zasedání americké centrální banky?

18.12.2013 | 16:00 0 Komentářů

Počet nově započatých staveb domů se v listopadu v USA po delší době vrátil nad milionovou hranici, když posílil na meziročních 1,09 milionu jednotek.  Dnešní výsledek znamená v historickém srovnání dosažení téměř 6letého maxima. V procentuálním měřítku se počet nových staveb zvýšil o 22,7 procenta, což je nejvyšší tempo od ledna 1990. Ekonomové původně predikovali zisk 950 000 jednotek.

Stavební povolení v USA nedokázaly kopírovat raketový nárůst a mírně si v listopadu pohoršily. V minulém měsíci byl naměřen pokles o 3,1 procenta na 1,01 milionu. Říjnový výsledek pak byl pozitivně revidován na 1,04 milionu. Přesto nelze zpomalení hodnotit zcela negativně, protože tržní konsensus počítal jen 990 000 ziskem.  Situace na trhu s bydlením zůstává výborná, což kromě ekonomických dat potvrdil i včerejší index NAHB, který v prosinci posílil z 54 bodů na 58 bodů. Pozornost trhu se po dalším dobrém výsledku z největší ekonomiky přesouvá na večerní zasedání FOMC.

Ve 20:00 se dovíme, zdali americká centrální banka přistoupí k redukci objemu měnového uvolňování a ve 20:30 budeme naslouchat Benovi Bernankemu, zdali trhům nabídne na tiskové konferenci bližší výhled budoucího vývoje měnové politiky v USA (forward guidance). Obě dvě události budou stejně důležité. V tržních cenách je nyní započteno snížení objemu programu měnového uvolňování v prosinci nebo lednu. Zajímavý je hlavně pohled na EUR/USD a USD/JPY, kdy se oba páry nacházejí na maximech.

Možné scénáře večerního vývoje zasedání FOMC:

  1. NEredukce QE + NEnaznačení budoucího osudu QE = Bernanke to nechává vše na Yellen = oslabení dolaru
  2. NEredukce QE + naznačení redukce QE začátkem roku 2014 (=leden/březen) – nejpravděpodobnější scénář
  3. Malé redukce QE (5-10 mld. USD) + další redukce QE bude závislá na datech = prostor a flexibilita pro měnovou politiku J. Yellen . Jedna z nejpřijatelnějších variant pro Fed. Bernanke symbolicky ukončí to, co začal a Yellen bude mít více méně volnou ruku v řízení dalšího vývoje QE.
  4. Redukce QE + naznačení další redukce QE v nejbližší době. Nejméně pravděpodobná varianta = silné posílení dolaru.


Index amerického dolaru BOSSAUSD testuje po dobrých datech rezistenční Fibonacciho úroveň 50. Trh by jejím překonáním získal prostor až k další úrovni (Fib.61,8). Díky probíhající konsolidaci, kterou značí symetrický trojúhelník je možné, že do večerních hodin nečekají trh zásadní změny. Při zasedání FOMC se očekává výrazně zvýšená volatilita a může docházet k rychlým změnám ceny, proto lze doporučit maximální obezřetnost.  
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.