Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Co čekat od dnešního zasedání FOMC? Analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD

18.03.2015 | 11:40 0 Komentářů

Klíčová událost tohoto týdne je tady. Dnes večer v 19:00 skončí 2denní zasedání americké centrální banky (Fed), na němž se bankéři radí o tom, kdy prvně zvýšit základní úrokovou sazbu po skončení finanční krize. Následně na tiskové konferenci v 19:30 Janet Yellen, šéfka Fedu, detailněji veřejnostipředstaví pohled centrální banky na budoucnost monetární politiky největší ekonomiky světa. Fed dnes rovněž zveřejní čerstvou ekonomickou projekci na nejbližší 2 roky.  Tento dokument navíc obsahuje očekávaný vývoj úrokových sazeb pohledem jednotlivých členů bankovní rady (FOMC).

Až 86 procent dotázaných investorů společností Bloomberg předpokládá, že Janet Yellen dnes na tiskové konferenci vypustí ze své rétoriky slovo trpělivý („patient“), když bude mluvit o normalizaci monetární politiky v USA a potenciálním zvýšení úrokových sazeb. Mnozí se domnívají, že její dnešní projev bude podobný tomu, který použila před americkým Kongresem. Tehdy uvedla, že rozhodnutí bankovní rady nepoužívat slovo trpělivý neznamená okamžité zvýšení úrokových sazeb. Janet Yellen může rovněž zdůraznit, že FOMC bude nadále pečlivě sledovat vývoj ekonomiky USA a rozhodnutí zvýšit úrokové sazby bude diskutováno na jednotlivých setkáních bankovní rady.

Tržní očekávání jsou jasná. Velká část investorů počítá s tím, že šéfka Fedu v dnešním projevu nepoužije slovo trpělivý. Dlouhé pozice na USD, i navzdory mírné korekci v průběhu tohoto týdne, dosahují maximálních hodnot. V případě, že Janet Yellen zklame a přeladí na „holubičí“ rétoriku, lze očekávat poměrně silný „short squeeze“ na párech jako EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD, NZD/USD i CAD/USD.

Hlavním argumentem proti zvyšování úrokových sazeb se zdá být pomalu rostoucí inflace a silný dolar. Avšak Spojené státy jsou poměrně uzavřenou ekonomikou, kde se export podílí na HDP jenom 14 procenty. Pro srovnání v eurozóně tvoří export až 43 procent HDP a například ve Švýcarsku až 67 procent HDP. Co se týče inflace, tak ta je do velké míry ovlivněna nižšími cenami energií a potravin. Ceny potravin klesají díky levnému dovozu (silný dolar). Importované potraviny se na celkové spotřebě jídla podílejí 20 procenty.  Když si Fed bude nadále myslet, že pozitivní efekt v podobě levnějšího benzínu a jídla převáží ten negativní, pak šance na zvýšení úrokové sazby existuje. Domácnosti mají více zdrojů na spotřebu a ta je přeci hnacím motorem ekonomiky USA.

V 13:30 představí George Osborne nový rozpočet pro Velkou Británii na letošní rok. Jde o klíčový dokument. Zejména před květnovými parlamentními volbami mu bude věnovaná velká pozornost médií a investorů.

Řecko včera zrušilo plánovanou telefonickou konferenci s ministry financí eurozóny, kde mělo představit pokroky v zavedení nových reforem. Téma se tak bude řešit až na čtvrtečním a pátečním summitu EU. Řecké a německé vztahy se ochlazují, což potvrzuje i německý průzkum veřejného mínění, který ukazuje na to, že většina Němců by si přála, aby Řekové opustili eurozónu.

EUR/USD se před zasedání americké centrální banky pohybuje přirozeně do strany bez jasného trendu s tím, že lze vidět silnou rezistenci v podobě trendové linie a Fibonacciho hladiny 23,60. V případě, že tato rezistence dnes zafunguje, lze očekávat testování předchozích minim. V opačném případě bude EUR/USD postupně testovat jednotlivé Fibonacciho úrovně jako rezistence.

NZD/USD se opět nedokázal podívat nad hodnotu rezistence 0,7400. Na 4hodinovém grafu lze vidět formaci podobnou hlavě ramena s nekline úrovní na hodnotě 0,7320. V případě, že USD dnes nedostane facku od Fedu lze očekávat další oslabení NZD/USD.

EUR/AUD koriguje svoje předchozí ztráty k Fibonacciho úrovni 23,6 a kulatému číslu 1,4000. Zde by se mohl vyskytnout signál k prodeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.