Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Co čekat od dnešního zasedání ECB? Analýza EUR/USD

22.01.2015 | 10:45 0 Komentářů

Na základě včera publikovaných útržků z telefonních rozhovorů členů bankovní rady ECB je velmi pravděpodobné, že Evropská centrální banka (ECB) dnes oznámí spuštění programu kvantitativního uvolňování (QE). Na světlo světa vyšla zatím pouze informace, že měsíční objem nákupu by měl dosáhnout 50 miliard eur. Nicméně zatím nevíme, o kolik měsíců se bude jednat, a tedy celkový objem operace zůstává až do dnešního zasedání utajený.

Co bude důležité sledovat?

1, Objem kvantitativního uvolňování.

Tržní konsenzus počítá s uvolněním 500 miliard eur. Zklamáním proto bude jakékoliv číslo pod touto hodnotou a v takovémto případě by mohlo euro posílit. Na druhé straně čím více převýší objem QE očekávanou hodnotu 500 miliard eur, tím více euro pravděpodobně oslabí. Naopak vyšší objem QE bude pozitivní pro evropský akciový trh.  U ECB lze počítat i s možností, že nebude chtít prozradit finančním trhům konkrétní číslo a Mario Draghi bude jenom opakovat obecný záměr navýšení bilance na 3 biliony eur.

2, Jaká aktiva bude ECB skupovat?

ECB podle všeho přistoupí k nákupu státních dluhopisů. Avšak kritériem pro nákup může být jejich kvalita vyjádřená ratingem. Nákup vládních dluhopisů s nižším než investičním stupněm ratingu proto může být podmíněn účastí země v záchranném programu EU a MMF.

3, Kdo ponese riziko?

Třetí klíčovou otázkou je, zdali bude Evropská centrální banka nakupovat aktiva do své bilance a ponese tak riziko na svých bedrech, nebo budou vládní dluhopisy alokovány do bilancí národních centrálních bank. V případě aplikace druhé možnosti budou trhy zklamané. Národní centrální banky by totiž nemusely být v nákupech dluhopisů tak agresivní, a navíc by tím ECB mohla dát najevo určitou nedůvěru ve společnou měnovou unii.

Nemůžeme zapomenout, že o víkendu startují řecké parlamentní volby, v nichž podle průzkumů vede opoziční euroskeptická strana Syriza.

EUR/USD se pohybuje v nahoru mířícím trendovém kanálu, kde ho čeká rezistence na úrovni 1,1645. V případě zklamání ECB lze očekávat testování hodnoty 1,18. Naopak v případě masivnějšího objemu QE bude EUR/USD postupně oslabovat dolné hraně kanálu, pak k rezistenci 1,15 případně až k 1,1215.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.