Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

ČNB zvyšuje úrokové sazby

03.08.2017 | 15:17 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla zvýšit dvoutýdenní repo sazbu z 0,05 % na 0,25 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 25 bazických bodů na 0,50 % a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 %.

Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012, kdy došlo ke snížení repo sazby na tzv. technickou nulu (0,05 %). Dnešní rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008.

Už minulý týden guvernér ČNB Rusnok řekl, že růst úrokových sazeb je pravděpodobný v souladu s prognózou ČNB ve 3Q. Podle slov guvernéra na dnešní tiskové konferenci je s prognózou konzistentní růst sazeb v Q3 a poté po dobu dalších dvou let, ale návrat úrokových sazeb k normálním úrovním bude pomalejší kvůli politice ECB. ČNB je první evropskou centrální bankou, která v tomto hospodářském cyklu rozhodla pro zvýšení sazeb.

Podle guvernéra časování dalších kroků při zvyšování sazeb bude podmíněno vývojem makroekonomických veličin včetně kurzu koruny. Tempo posilování koruny, která krátce po zvýšení sazeb posílila na 25,90 za euro, ale poté mírně oslabila zpátky na 26,04, podle guvernéra ČNB nepůsobí obavy a je adekvátní.

ČNB očekává jádrovou inflaci kolem 2 %. ČNB zvýšenými úrokovými sazbami chce inflaci, která se teď pohybuje nad 2 %, zmírnit. „Inflační tlaky v současnosti kulminují, odrážejí růst mezd i celkové ekonomické aktivity. V následujícím období inflace zvolní,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Česko má jádrovou inflaci spolehlivě na cíli na rozdíl od eurozóny, která ji má pod ním.“

Odhad letošního růstu ekonomiky ČNB zvedla na 3,6 % z květnové prognózy 2,9 %. V příštím roce ČNB odhaduje růst ekonomiky na 3,2 %. V dřívějším odhadu počítala s růstem 2,8 %.

Zdroj: ČNB, Reuters, Hospodářské noviny

Ráchel Kopúnová, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.