Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

ČNB zvyšuje proticyklickou rezervu a zavádí nová doporučení k hypotékám

12.06.2018 | 13:03 0 Komentářů

Česká centrální banka rozhodla o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy, kterou si banky mají vytvářet na horší časy, a utáhla podmínky pro poskytování hypoték.

Proticyklická rezerva na 1,5 %

Proticyklická kapitálová rezerva se zvýší od 1. července 2019 na 1,5 % z 1,25 % platných od ledna 2019 z důvodu rostoucích rizik spojených s růstem bankovních úvěrů. Přijatá opatření mají společný základ v logice paradoxu finanční stability: Největší rizika pro finanční stabilitu se rodí v dobrých časech, kdy banky i jejich klienti vnímají rizika jako nejnižší. Finanční systém se stává nejzranitelnější právě tehdy, když vypadá nejrobustněji.

Ve zprávě o finanční stabilitě ČNB napsala: Toto opatření je motivováno rostoucí zranitelností bank vůči zhoršení ekonomické situace a potřebou vytvářet rezervy pro horší časy. V případě pokračování rychlé úvěrové dynamiky, zvyšování rizik spojených s financováním nákupu nemovitostí a nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru je ČNB připravena sazbu dále zvyšovat. Naopak v případě obratu v hospodářském a finančním cyklu a při rostoucím napětí na finančních trzích je ČNB připravena proticyklickou kapitálovou rezervu neprodleně snížit nebo zcela rozpustit.

Ochlazení hypotečního trhu

Od října 2018 ČNB rozšiřuje doporučení pro poskytování hypoték. Ukazatel debt-service-to-income by měl být maximálně 45 %, tedy člověk by měl na splátku dluhu vynaložit maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu. Zároveň by výše dluhu neměla být větší než devítinásobek ročního čistého příjmu.

Zdroj: ČNB, Reuters

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.