Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

ČNB zveřejnila záznam z posledního zasedání BR, spolu s tím také graf rizik inflační prognózy (GRIP)

12.07.2019 | 10:28 0 Komentářů

ČNB zveřejnila záznam z posledního zasedání bankovní rady, spolu s tím byl také zveřejněn graf rizik inflační prognózy (GRIP).

Fotografie ze zasedání bankovní rady; Zdroj: ČNB

Zveřejnění zápisu a GRIP; pro růst sazeb hlasoval dle odhadů V. Benda

Česká národní banka zveřejnila spolu se zápisem z posledního měnově – politického zasedání bankovní rady graf rizik inflační prognózy (GRIP), což je tradiční postup při zasedáních, na kterých není dostupná nová prognóza. Zápis z posledního zasedání potvrdil předchozí odhady, že jediným centrálním bankéřem hlasujícím pro zvýšení sazeb byl Vojtěch Benda, zbylých šest členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání sazeb na stávajících úrovních.

Rizika prognózy vyhodnoce jako vyrovnaná

Měnová sekce vyhodnotila v komentáři zveřejněném ke GRIP bilanci rizik stávající prognózy jakožto vyrovnanou. Ve směru vyšší inflace a tudíž také vyšších úrokových sazeb je rizikem slabší kurz koruny oproti projekci prognózy. Opačným rizikem je snížený výhled zahraničních cen výrobců a v menší míře také zahraničních úrokových sazeb. Výše zmíněné protichůdné vlivy se vzájemně kompenzují a prognóza se tak velkou měrou naplňuje.

Rizika nad rámec simulace

Nad rámec simulace GRIP pak samozřejmě nadále zůstávají rizika protekcionistických opatření či výraznější zpomalení ekonomické aktivity v eurozóně oproti současným odhadům. Nejistotou je také délka a intenzita dopadu globálních faktorů působících na kurz koruny.

 Graf rizik inflační prognózy (GRIP); Zdroj: ČNB

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.