Středa 20. října. Svátek má Vendelín.

ČNB: Zářijová inflace vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma

11.10.2021 | 16:04 0 Komentářů

Index spotřebitelských cen v České republice vzrostl za září meziročně o 4,9 %, výrazně nad očekávání analytiků, kteří predikovali 4,6% růst. Růst cenové hladiny také silně převyšuje horní hranici tolerančního pásma cíle ČNB.

Letní prognóza ČNB sestavená během července předpovídala meziroční růst cenové hladiny v září o 3,2 %, ve skutečnosti inflace akcelerovala až na 4,9 %. Nůžky se začaly rozevírat již v srpnu, v září se skutečnost od prognózy odchýlila ještě patrněji. Největší vliv měl prudký nárůst jádrové inflace a rychlejší růst cen potravin. Rychleji než v prognóze rostly i regulované ceny a ceny pohonných hmot ovlivněné vzestupem světové ceny ropy. Nízká srovnávací základna meziroční změnu cen pohonných hmot umocnila.

Rostoucí inflace je zapříčiněna především poptávkou spotřebitelů, jež se vzchopila po odstranění protiepidemických opatření. Citelně tak zdražují služby i zboží. Druhým faktorem je prudký růst cen průmyslových výrobců plynoucí z výpadků v dodavatelských řetězcích a také výrazně rostoucí ceny velkého počtu materiálů a surovin.

 

Zdroj: ČNB

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.