Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

ČNB tento týden zvedne úrokové sazby

I když řada předstihových ukazatelů naznačovala velmi slabý vstup do letošního roku, HDP v eurozóně za Q1 19 nakonec může příjemně překvapit tak, jak jsme to v závěru minulého týdne viděli v USA. Ani tato solidní data ale americké centrální bankéře k akci nepřimějou. Na rozdíl od americké a maďarské centrální banky pouze ta česká v tomto týdnu podle nás i tržního konsensu zvýší klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 2,0 %. Trh o tomto scénáři ale úplně přesvědčen není.

Evropská i americká ekonomika míří k lepším zítřkům

Po slabém začátku roku začíná americká ekonomika nabírat na obrátkách a data z toho týdne to potvrdí. Za duben ekonomika vytvořila více než 200 tisíc nových pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla, výdělky zrychlily svůj růst. Příjemným překvapením by měla skončit i evropská data: HDP eurozóny by měl za Q1 19 vykázat vzestup o 0,5% q/q (Německo taktéž o 0,5 % q/q, Francie +0,4 %, Itálie +0,1 %, Španělsko +0,6 %). Robustnější očekáváme i dubnovou inflaci, a to zejména v jádrové složce (primárně ale kvůli Velikonocům).

I když to bude napínavé, ČNB nakonec sazby zvedne   

Impulsem pro českou měnu bude v tomto týdnu zasedání bankovní rady ČNB. Ta projedná na základě nové prognózy nastavení měnové politiky. Po půlroční pauze předpokládáme, že dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Domácí inflační tlaky jsou poměrně robustní a převáží zhoršení vnějšího prostředí, zejména pokud jde o výkonnost Německa. Patříme tak k jasné většině analytiků na trhu, podle průzkumu agentury Bloomberg 15 z 18 analytiků očekává zvýšení sazeb. Trh to ale tak jasně nevidí. Podle cen instrumentů peněžního trhu se zdají v tuto chvíli šance na zvýšení a nezvýšení sazeb zhruba vyrovnané.

Zaostřeno na dnešek

Důvěra v eurozóně se stále nemůže odrazit ode dna

I když peněžní zásoba v eurozóně měřená peněžním agregátem M3 v březnu zpomalila tempo svého meziročního růstu na 4,0 % z únorových 4,3 %, úvěrová dynamika naopak zrychlila. Dynamika peněžní zásoby je ovlivněna statistickou základnou kvůli konci programu kvantitativního uvolňování. Úvěrová aktivita směrem k privátnímu sektoru zrychlila v únoru o 3,5% y/y z lednových 3,2 % a březen bude ve znamení další akcelerace, a to zejména v korporátním segmentu. Během nadcházejících měsíců by se meziroční tempo růstu úvěrů mělo dostat na 4 %.

Indikátor ekonomického sentimentu za duben ale opět příliš povzbudivý nebude. Již zveřejněný ukazatel spotřebitelské důvěry totiž zklamal a ani národní sentiment indikátory nenadchly. I tak zůstává výrazně nad PMI.

Březnové statistiky o příjmech a výdajích amerických domácností ukazují na oživení po velmi slabém začátku roku a jsou příslibem zejména pro druhé čtvrtletí. Reálná spotřeba domácností by podle našich odhadů měla zrychlit z 1,2 % q/q anualizovaně zaznamenaných v Q1 19 na hodnotu převyšující tři procenta v Q2 19. Na cenových indexech to zejména při pohledu na jádrovou složku zatím příliš vidět není. Za březnovým vzestupem deflátoru soukromé spotřeby stojí primárně dražší pohonné hmoty kvůli růstu cen ropy na světovém trhu.

Euro vůči dolaru atakovalo téměř dvouleté minimum

Společná evropská měna po prakticky celotýdenním oslabování na nejslabší hodnotu od poloviny roku 2017 v pátek nakonec předchozí ztráty lehce korigovala. Nad hladinu 1,120 USD/EUR se ale kurz nedostal. Zveřejněni amerického HDP za Q1 19 příjemně překvapilo. Na straně druhé ale zklamal vývoj deflátoru. Rychlejší ekonomický růst se tak adekvátně neprojevuje v cenových tlacích. Fed tak důvod pro další zvyšování úrokových sazeb mít nebude.

Nezaměstnanost v Maďarsku zůstává nejnižší v historii

I na maďarském trhu práce zůstává situace velmi napjatá. Březnová míra nezaměstnanosti stagnovala na únorových 3,6 %, tedy na nejnižší hodnotě v historii. Zítra obrázek doplní zveřejnění hrubých mezd. Ty zaznamenávají dvouciferný meziroční růst.

Koruně se v závěru týdne dařilo

Česká koruna během páteční seance mírně posilovala a vymazávala ztráty z první poloviny týdne, v celotýdenním hodnocení tak stagnovala těsně nad hodnotou 25,70 CZK/EUR. Obdobně na tom byly i okolní měny v regionu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.