Neděle 24. října. Svátek má Nina.

ČNB snižuje sazby na 2,25% a naznačuje další pokles

17.12.2008 | 18:31 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu na 2,25%, což je nejnižší úroveň od září 2006. Hlasovaní bylo jednoznačné 4:1:1 (jeden hlas pro -75 bps.; jeden pro -100 bps).
Centrální banka reaguje na prudký nárůstu proti-inflačních rizik – propad cen ropy a komodit, prohloubení recese v západní Evropě, prudké zpomalení české ekonomiky. Ve všech případech jsou změny prudší ČNB očekávala. Při rozhodování svoji roli částečně sehrálo i snižování úrokových sazeb ECB.
 
Viceguvernér Singer na tiskové konferenci uvedl, že hlavní argumentem pro snížení je evidentní ekonomický propad vyspělých zemí, který přeneseně ovlivňuje i domácí inflaci. Aktuální inflace je výrazně nižší než předpokládala ČNB ve své prognóze. Inflaci poslední měsíce sráží především propad cen pohonných hmot a příznivý vývoj cen potravin.
 
Současná rizika ekonomiky a jejich vnímání bankovní radou (hlasy pro výraznější snižování) ukazují, že začátek příštího roku přinese další výrazné snižování úrokových sazeb. Rozsah a načasování je velmi obtížné určit vzhledem k velké nejistotě. Svoji roli ještě může sehrát i kurz koruny, která oslabila na dosah ročního minima a další výrazné oslabení může začít omezovat snižování úrokových sazeb. Ovšem koruna jen tlumí protiinflační tlaky v důsledku ekonomického zpomalení, který zůstane hlavním faktorem pro rozhodování o sazbách.
 
Očekáváme další snížení sazeb o 25-50 bps.. Nejbližší hlasování o sazbách je na programu 5. února 2009.
 
Devizový trh přešel bez reakce rozhodnutí ČNB a kurz stagnoval na úrovni 26,40 CZK/EUR a během odpoledne se posunul k úrovni 26,30 CZK/EUR.
 
Prudké snižování sazeb v západní Evropě během posledního měsíce způsobilo, že ani po dnešním snížení již ČR nemá v Evropě nejnižší sazby. Švýcarsko snížilo sazby až na 0,50%, centrální banky ve Švédsku a Britanii na 2,00%. V okolních státech, ale úrokové sazby stále zůstávají výše než v ČR – základní sazba ECB je 2,50%, na Slovensku 2,50%, v Polsku 5,75% a v Maďarsku 10,50%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.