Neděle 19. září. Svátek má Zita.

ČNB přistupuje ke zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy na 1,50 % s platností od října 2022

26.08.2021 | 14:39 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla, že od 1. října 2022 dochází ke zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v ČR o 50 bazických bodů na 1,50 %. Aktuálně uplatňovaná sazba proticyklické kapitálové rezervy činí 0,5 %.

ČNB se letos již k jednomu zvýšení proticyklické kapitálové rezervy odhodlala, když ji v květnu zvýšila o 0,5 p.b. na 1 % s platností od 1. července 2022 (více zde). V případě pokračujícího rychlého růstu úvěrů a zesílení přijímání rizik do bilance bankovního sektoru je ČNB připravena k dalšímu zvyšování.

V případě zhoršení ekonomických podmínek bude ČNB připravena za účelem podpoření schopnosti bank úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti proticyklickou kapitálovou rezervu snížit či bezprostředně uvolnit.

Proticyklickou kapitálovou rezervu mají určité instituce povinnost vytvářet v období nadměrného úvěrového růstu, který může představovat zvýšení systémového rizika. V období, kdy je úvěrová aktivita utlumena, by měla tato rezerva být snížena či rozpuštěna.

 

Zdroj: ČNB

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.