Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

ČNB představuje nový predikční model

25.07.2019 | 10:57 0 Komentářů

ČNB v článku na svém webu představuje nový predikční model g3+.

 Ilustrativní foto; Zdroj: ČNB

Nový model g3+

Česká národní banka dnes na svém webu prostřednictvím textu ředitele sekce měnové Petra Krále a ředitele odboru makroekonomických prognóz Karla Musila představila nový predikční model g3+, který nahradí dosud používaný model g3.

Změny nového modelu

Nadále se jedná o dynamický stochastický strukturální model všeobecné rovnováhy pro malou otevřenou ekonomiku. Nový model by měl detailně popisovat vztahy v zahraničí, změn se však dočkalo i chování domácí ekonomiky (např. přesnější zachycení struktury zahraničního obchodu, resp. rozdělení zahraničního obchodu na energetickou a neenergetickou část; model taktéž umí pracovat s domácnostmi, které spotřebovávají celý důchod, jelikož podíl těchto domácností je v české ekonomice nezanedbatelný; změny se dočkala také rovnice směnného kurzu). Novou složkou modelu je mj. i přístup k práci s modelovými očekáváními výhledů do budoucna (přístup se snaží najít správné množství informací relevantních pro aktuální rozhodování měnové politiky a zohlednit menší spolehlivost vzdálenějších předpovědí).

Detailnější popis modelu v nové Zprávě o inflaci a v připravovaném paperu

Detailnější popis nového modelu je ve zmiňovaném článku. Detailnější popis modelu g3+ má být zahrnutý ve Zprávě o inflaci III/2019 a v připravovaném paperu od ČNB. Model ve videu přiloženém pod článkem představuje také ekonom měnové sekce Jaromír Tonner.

Úspěšnost prognóz inflace minulého modelu g3. Červené křivky reflektují kvartální prognózy tvořené modelem g3, černá křivka znázorňuje reálný vývoj.; Zdroj: ČSÚ a ČNB

 

 

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.