CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

04. 08. 2022

0 komentářů

ČNB představila novou prognózu, pro ponechání sazeb bylo 5 členů a pro zvýšení o 1 p.b. 2 členové

  

Česká národní banka dnes ponechala sazby beze změny. Při hlasování bylo pět členů pro ponechání, přičemž dva byli pro navýšení o 1 p.b. Představena byla také nová makroekonomická prognóza.

Bankovní rada na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro zvýšení sazeb o jeden procentní bod. Přijaté rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makroekonomickou prognózu.

Nová prognóza předpokládá, že inflace v nejbližších měsících dále vzroste, přičemž hlavní podíl na jejím růstu budou mít ceny plynu a elektřiny. ČNB očekává, že inflace na podzim dosáhne hodnot kolem 20 % a následně do roka a půl by měla klesnout k úrovním kolem 2 %.

Růst HDP dle prognózy zvolní na 2,3 %, přičemž minulý rok HDP vzrostl o 3,5 % V příštím roce pak přijde další zpomalení růstu na 1,1 %. ČNB očekává, že zpomalí domácí poptávka a spotřeba domácností bude zasažena poklesem reálných příjmů.

Srovnání nové prognózy s minulou prognózou, zdroj: ČNB

Srovnání nové prognózy s minulou prognózou, zdroj: ČNB

REKLAMA

Tříměsíční PRIBOR pak dle základního scénáře prognózy bude zhruba stabilní a v příštím roce bude klesat. Prognóza rovněž očekává mírné oslabení kurzu koruny v nejbližších čtvrtletích.
Zdroj : ČNB

Libor Král
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.