Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

ČNB ponechala sazby beze změny, další výhled nejasný

26.03.2008 | 17:48 0 Komentářů

Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 3,75%. Hlasování bylo překvapivě jasné (6:1), kdy jeden člen hlasoval pro zvýšení o 25 bps. Domácí sazby tak nadále zůstávají nejnižší v EU (základní sazba ECB je 4,00%, na Slovensku 4,25%, v Polsku 5,75% a v Maďarsku 7,50%) a v Evropě nižší sazby má jen Švýcarsko (2,75%).
Za hlavní protiinflační faktory, které umožnily ponechat sazby beze změny, ČNB podle očekávání uvedla silnější korunu a také rizika ze zpomalení Eurozóny a následně nižší výhled eurových sazeb. Naopak inflačním rizikem zůstává vyšší celková inflace a vyšší přenos nákladových šoků (energie, potraviny) do dalších cen a do inflačních očekávání.
Nad dalším vývojem sazeb se vznáší řada velkých otazníků a nejistot a rozhodování je těžší než v minulosti, což dokonce opakovaně přiznává i samotná ČNB. Proto podle našeho názoru nejlepší předpovědí pro zbytek roku se v současnosti ukazuje stagnace sazeb na úrovni 3,75%. Rizikem tohoto scénáře je, že pokud by došlo k výraznější korekci koruny, bude muset ČNB na tuto změnu měnových podmínek reagovat zvýšením úrokových sazeb.
Devizový trh na rozhodnutí ani na komentáře ČNB příliš nereagoval. Ranní propad kurz o 12 haléřů na 25,60 CZK/EUR koruna smazala a vrátila se zpět na úrovně 25,50 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.