Sobota 16. října. Svátek má Havel.

ČNB ponechala sazby beze změny další výhled nejasný

07.05.2008 | 19:17 0 Komentářů

Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 3,75%. Hlasování bylo jasné (6:1), kdy stejně jako v břenu jeden člen hlasoval pro zvýšení o 25 bps. (v březnu to byl viceguvernér Hampl). Domácí sazby tak nadále zůstávají nejnižší v EU (základní sazba ECB je 4,00%, na Slovensku 4,25%, v Polsku 5,75% a v Maďarsku 8,25%) a v Evropě nižší sazby má jen Švýcarsko (2,75%).
 
Centrální banka dnes přestavila svoji novou prognózu, v které počítá s mírně vyšším růstem HDP v letošním roce (4,7%; původně 4,1%) a naopak s nižším růstem v roce 2009 (4,0%; původně 4,6%).
Na druhou stranu odhad inflace výraznější změn nedostal a v 1Q 2009 ČNB očekává inflaci na úrovni 2,9% a na začátku druhé poloviny příštího roku na úrovni 2,2%.
S makroekonomickou prognózou ČNB také zveřejnila svoji projekci úrokových sazeb, která předpokládá na konci letošní roku snížení sazeb a pak stagnaci.
Guvernér Tůma na tiskové konferenci uvedl, že celková rizika podle jeho názoru zůstavají spíše pro-inflační. Zmínil pnutí na trhu práce, rychlý růst mezd v 1Q a rizikem zůstává další vývoj cen komodit a potravin. Dalším rizikem zůstává vývoj kurzu koruny.
Nad dalším vývojem sazeb se vznáší řada velkých otazníků a nejistot a rozhodování zůstává těžší než v minulosti. Podle našeho názoru silná koruna a rizika zpomalení umožní ponechat úrokové sazby do konce roku beze změna na úrovni 3,75%. Rizikem tohoto scénáře je, že pokud by došlo k výraznější korekci koruny, bude muset ČNB na tuto změnu měnových podmínek reagovat zvýšením úrokových sazeb.
Devizový trh na rozhodnutí ani na komentáře ČNB příliš nereagoval. Odpoledne koruna díky posilování celého regionu zpevnila z 25,20 až k hranici 25 korun za euro, ale na závěr kurz korigoval na 25,10 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.