Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

ČNB ponechala sazby bez změny a více naznačuje další stabilitu

25.06.2009 | 19:22 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny (1,50%). Tento výsledek odpovídal našemu očekávání. Naopak většina trhu – 10 ze 17 analytiků podle Reuters – očekávála další pokles sazeb o 25 bps. Hlasovaní bylo nečekaně jednoznačné 4:1. (1 hlas pro snížení sazeb; chyběli viceguvernéři Singer, Hampl).
 
Centrální banka nadále očekává, že hlavní propad ekonomiky nastal na začátku roku a nejhorší má již za sebou. Guvernér Tůmu uvedl, že inflační rizika jsou aktuálně vyrovnaná. Protiinflační rizika – riziko hlubšího propadu ekonomiky, rychlejší pokles cen potravin – vyrovnávají na druhé straně pro-inflační rizika – než očekávané vyšší ceny ropy, silnější spotřeba domácností, mírně vyšší jádrová inflace v ČR i v Eurozóně. Guvernér Tůma dokonce na tiskové konferenci uvedl, že v současnosti není žádné riziko natolik výrazné, aby vyžadovalo změnu sazeb.
Bankovní rada také nepříkladala velkou váhu poslednímu posílení koruny.
 
Dnešní zasedání a tisková konference může oslabit tržní očekávání, že ČNB je odhodlaná dál pokračovat v úvolňování měnové politiky. Spíše je centrální banka připravena na vyčkávací pozici –podle našeho názoru čekání na další kroky ECB a nová čisla z ekonomiky.
Další vývoj sazeb zůstává nejasný, ale mírně se zvýšila šance varinty, že sazby již dále neklesnou a další změna sazeb bude směrem nahoru na přelomu 2009/2010. Ovšem stále zůstává riziko snížení sazeb (šance 20-30%) na dalším zasedání (6.srpna), v případě náznaku slabších čísel z ekonomiky či dalšího posílení koruny. Celkově, ale dnešní zasedání naznačilo, že ČNB preferuje stabilitu sazeb více než se očekávalo.
 
Devizový trh přešel rozhodnutí bez reakce a kurz osciloval kolem 26,08 CZK/EUR. Ovšem odpolední tiskovka a méně holubiččí komentáře pomohly koruně krátkodobě k posílení na hranici 26 korun za euro.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.