CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

16. 06. 2022

0 komentářů

ČNB ponechala proticyklickou kapitálovou rezervu na 2,5 %

  

Bankovní rada ČNB ponechala v platnosti nastavení limitů ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu. Dále zátěžové testy ČNB potvrdily vysokou odolnost tuzemského bankovního sektoru.

Bankovní rada České národní banky dnes projednala Zprávu o finanční stabilitě – jaro 2022, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Finanční sektor v ČR byl ve zprávě vyhodnocen jako vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Dále bankovní sektor je dle této zprávy dostatečně kapitálově vybaven pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a rovněž nebankovní finanční sektor (pojišťovny, penzijní fondy aj.) zůstává odolný.

Bankovní rada dnes rovněž rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 2,5 %, kterou budou banky povinny dodržovat od 1. dubna 2023.

„V případě zhoršení ekonomické situace a vzniku významných neočekávaných úvěrových ztrát v domácím bankovním sektoru je ČNB připravena sazbu rezervy snížit, případně rezervu zcela rozpustit s cílem podpořit schopnost bank plynule úvěrovat reálnou ekonomiku,“ zdůraznil guvernér Rusnok.

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o ponechání horních hranic ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů na úrovni platné od letošního dubna. Končící guvernér ČNB Jiří Rusnok se k tomuto rozhodnutí vyjádřil následovně.

„Nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI je v současné výjimečně nejisté době zcela nezbytné. Nelze přehlížet přetrvávající vysoké nadhodnocení cen bydlení ani skutečnost, že v prvních měsících letošního roku dále narůstal podíl úvěrů se značně rizikovými charakteristikami.“

REKLAMA

Celá zpráva bude zveřejněna 4. července 2022. Více informací je dostupných v tiskové zprávě ČNB zde.

 

Akcie Komerční banky (BAAKOMB) dnes klesly o 3,50 % na 661 Kč. Na burze RM-SYSTÉM klesly o 4,14 % na 660 Kč.

Akcie Erste Group Bank (BAAERBAG) dnes na pražské burze klesly o 3,66 % na 653 Kč. Na RM-SYSTÉMU klesly o 3,89% na 657 Kč.

Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) dnes na pražské burze rostou o 0,39 % na 77,0 Kč, na RM-SYSTÉMu odepisují 0,91 % na 76,30 Kč.
Zdroj : ČNB

Libor Král
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Libor Král
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.