Středa 03. března. Svátek má Kamil.

ČNB podle očekávání zvýšila úrokové sazby a vydala novou prognózu

01.11.2018 | 14:52 0 Komentářů

Česká národní banka již popáté v tomto roce přistoupila ke zvýšení klíčové čtrnáctidenní repo sazby na 1,75 %. Lombardní sazba byla zvýšena na 2,75 % a doskontní sazba na 0,75 %. Půjde-li vývoj podle nové prognózy, bylo to poslední zvýšení v tomto roce.

Guvernér Rusnok v tiskové konferenci řekl, domácí inflační tlaky zůstávají silné. Inflace by se měla začátkem příštího roku zvýšit, v následujícím období inflační tlaky ale oslabí.

Srovnání minulé a nové prognózy

Srovnání minulé a nové prognózy, zdroj: ČNB

Růst ekonomiky nadále zůstane tažen zejména spotřebou domácností. Trh práce je utažený a je jen velmi málo prostoru pro další pokles nezaměstnanosti. Nedostatek  zaměstnanců motivuje firmy k investicím a zvyšování produktivity. Mzdová dynamika zůstane nadále silná, postupně ale bude odeznívat.

Zvýšení úrokových sazeb na konci roku je reakcí na slabší korunu. Guvernér zároveň nevyloučil jetě jedno úrokové zvýšení v tomto roce a to v případě, že devizový trh pod vlivem globálních nejistot dále oslabí korunu. Půjde-li ovšem vývoj podle nové prognózy, mělo by dnešní zvýšení pro letošní rok stačit.

Nejistotami je nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodě, způsob odchodu Spojeného království z EU, rozpočtová situace v Itálii a kolísající ceny ropy.

Zdroj: Reuters, ČNB

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.