Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

ČNB podle analytiků ve čtvrtek zvýší úrokové sazby počtvrté v řadě

29.10.2018 | 10:06 0 Komentářů

ČNB podle analytiků oslovených ČTK ve čtvrtek zvýší úrokové sazby počtvrté v řadě. Hlavní nástroj v podobě 2T repo sazby by se tak dostal na 1,75 %.

Zdroj: ČNB

Analytici čekají zvýšení

Analytici oslovení ČTK očekávají v konsensu zvýšení úrokových sazeb o dalšího čtvrt procentního bodu na čtvrtečním zasedání bankovní rady ČNB. Jednalo by se tak již o čtvrté zvýšení sazeb v řadě. Bankovní rada naposledy rozhodla o zvýšení úrokových sazeb na minulém měnově-politickém zasedání na konci září, kdy zvýšila svůj hlavní nástroj krátkodobé nominální sazby v podobě 2T repo na 1,50 %.

Nová prognóza

Ve čtvrtek bude mít bankovní rada také k dispozici novou makroekonomickou prognózu měnové sekce, která by podle očekávání některých analytiků měla projektovat nepatrně nižší růst HDP než prognóza předchozí. Nová prognóza tak bude spolu s komentáři guvernéra Jiřího Rusnoka pravděpodobně nejzajímavějšími částmi čtvrtečního zasedání. Zvýšení sazeb je totiž trhy již predikováno a tudíž zaceněno. Nedá se tak očekávat, že by pouhé zvýšení úrokových sazeb mělo vytvářet silnější tlak na posilování koruny, klíčovou roli bude hrát spíše opět tisková konference Jiřího Rusnoka a vyznění budoucího směřování měnové politiky ČNB.  

Současná prognóza úrokových sazeb v podobě 3M PRIBOR na horizontu měnové politiky; Zdroj: ČNB

 

 

Zdroj: ČTK

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.