Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

ČNB nezměnila sazby kvůli silné koruně, další výhled nejasný

26.06.2008 | 19:23 0 Komentářů

Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 3,75%. Hlasování bylo jasné (6:1), kdy stejně jako na předchozích zasedání jeden člen hlasoval pro zvýšení o 25 bps. (v březnu a květnu to byl viceguvernér Hampl). Domácí sazby tak nadále zůstávají nejnižší v EU (základní sazba ECB je 4,00%, na Slovensku 4,25%, v Polsku 5,75% a v Maďarsku 8,50%) a v Evropě nižší sazby má jen Švýcarsko (2,75%).
Guvernér Tůma na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada sice vnímá inflační rizika (energie, trh práce) v ekonomice, ovšem na druhou stranu převážil názor, že protiinflační vlivy (koruna) jsou natolik silné, že centrální banka může držet sazby beze změny. Guvernér Tůma uvedl, že pro- a protiinflační rizika jsou vyrovnaná nebo mírně proinflační
ČNB očekává, že inflace během léta se může přehoupnout zpět přes 7%, ale stále nemění svoje očekávání, že inflace by měla následně zpomalit až k úrovni 3% na začátku příštího roku.
Také naše prognóza předpokládá, že díky vyšším cenám pohonných hmot, zemního plynu a dopadu vyšších tabákových daní by se inflace během léta měla dostát nad 7%, ale do konce roku by měla zpomalit k 5% a v lednu příštího roku na 3%.
Bankovní rada evidentně považuje současné úrovně koruny natolik vysoké, že mohou vést nejen k utlumení inflačních tlaků zlevňování dovozů, ale také k utlumením exportních odvětví a přenesen velké části ekonomiky. Guvernér Tůma dokonce uvedl, že tak rychlé posilování měny nemůže v delším období vydržet žádná ekonomika. Meziročně koruna v současnosti posiluje více jak 16%.
Nad dalším vývojem sazeb se vznáší řada velkých otazníků a nejistot a rozhodování zůstává těžší než v minulosti. Podle našeho názoru silná koruna a rizika zpomalení umožní centrální bance ponechat úrokové sazby do konce roku beze změny na úrovni 3,75%. Rizikem tohoto scénáře je, že pokud by došlo k výraznější a trvalejší korekci koruny, bude muset ČNB na tuto změnu měnových podmínek reagovat zvýšením úrokových sazeb.
Devizový trh na rozhodnutí ani na komentáře ČNB příliš nereagoval. Celý den koruna oscilovala kolem úrovně 24,10 a na závěr dne se kurz posunul na 24,06 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.