Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

ČNB nešetří komentáři, co na to trhy?

14.09.2016 | 12:14 0 Komentářů

V posledních dnech slýcháme vyjádření ze strany členů bankovní rady takřka obden.

Guvernér Jiří Rusnok poskytl několik rozhovorů a vyjádření – např. pro Respekt nebo DVTV. Nový šéf české centrální banky tak veřejně nastínil svůj přístup k exitu korunového závazku – naznačil, že jeho opuštění v první polovině roku je nepravděpodobné. Ostatní členové rady jsou s ním převážně ve shodě, což lze pokládat za pozitivum.

Pro Respekt však Rusnok také řekl: „Kdyby inflace v polovině roku 2017 byla lehce pod dvěma procenty, nicméně výhled by naznačoval v nejbližší době překročení této úrovně, uměl bych si exit představit i v takové situaci.“

Trh si z takových vyjádření vykládá, že opuštění může přijít i dříve, nějakou šanci přisuzuje už začátku roku. Na druhé straně však stojí možnost pozdějšího opuštění kvůli ECB (čím více uvolňuje měn. politiku ona, tím jsou u nás měnové podmínky relativně přísnější). Vysoká frekvence vyjádření ze strany členů bankovní rady je vidět na forwardových kurzech – skok na začátku tohoto měsíce je jasně patrný, zejména u delších kontraktů. S přiblížením předpokládaného termínu lze očekávat zesílení spekulací a tlak na posílení i spotového kurzu.

EURCZK spot (oranžová), 3M (fialová), 6M (zelená), 1Y (červená), 2Y (modrá)

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.