Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

ČNB nemění sazby ani nezeslabuje hrozbu devizových intervencí

26.09.2013 | 15:55 0 Komentářů

Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby na faktické nule (0,05 %). Na tiskové konferenci guvernér Singer zopakoval, že bankovní rada, podobně jako v srpnu, opět hlasovala o spuštění devizových intervencí, ovšem ani tentokrát se nenašlo dost hlasů pro jejich spuštění. Hlasování o intervencích byla přitom asi jediná otázka dnešního zasedání.

 

Vedle hlasování o intervencích žádné překvapivé informace tisková konference nepřinesla. ČNB v oficiálním prohlášení zopakovala, že pravděpodobnost devizových intervencí se nemění a zůstává vysoká. Ve stejném duchu vyzněly komentáře, že současná makroekonomická prognóza ČNB předpokládá další uvolnění měnových podmínek, což by při nulových sazbách znamenalo použití kurzu. Výhled měnové politiky potvrzuje zopakování fráze, že úrokové sazby na nule zůstanou „v delším horizontu“.

 

Nadále se přikláníme k názoru, že ČNB k devizovým intervencím spíše nepřistoupí, i když riziko použití tohoto nástroje zůstává vysoké. Jedním z faktorů, který může spustit devizové intervence, je posílení koruny nebo další zpomalení inflace. Naopak úrokové sazby na nule zůstanou po celý letošní a pravděpodobně i příští rok.

 

Koruna v reakci na rozhodnutí a tiskovou konferenci postupně zpevnila o 15 haléřů na 25,70 CZK/EUR. Peněžní a devizové trhy zůstaly bez reakce.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.