Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

ČNB na dnešním zasedání snížila sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,00 %

26.03.2020 | 15:56 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes na svém zasedání vedle snížení 2T repo sazby o 75 bazických bodů snížila i sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,00 %. Centrální bankéři nezapomněli ani adresovat vliv depreciace české koruny na jejich rozhodování, když prohlásili, že i přes oslabené hodnoty měnového kurzu bude zapotřebí významného snížení úrokových sazeb v tomto roce.

Na dnešním tiskové konferenci oznámila Bankovní rada ČNB ústy svého viceguvernéra Tomáše Nidetzkého, že dochází ke snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy na 1,00 %.

Bankovní rada v prohlášení shrnula očekávané dopady současné pandemie slovy: „Pokles zahraniční poptávky a vliv domácích opatření ústí do silné recese tuzemské ekonomiky, ve které domácí ekonomika setrvá pravděpodobně po celý zbytek letošního roku. To bude působit silně protiinflačně. Kurz koruny, který v návaznosti na zhoršený výhled ekonomiky a vlivem paniky na finančních trzích výrazně oslabil, bude protiinflační a protirůstové dopady koronavirové epidemie částečně kompenzovat. Jeho vliv se však více projeví pravděpodobně až při návratu situace k normálu.”

Centrální bankéři nezapomněli ani adresovat vliv depreciace české koruny na očekávání potřebného vývoj úrokových sazeb: “I přes výrazně oslabené hodnoty měnového kurzu tento vývoj celkově vede k potřebě významného snížení úrokových sazeb v letošním roce.”

Tisková zpráva mimo jiné také podotýká, že ČNB předpokládá, že se vedle úvěrových institucí i penzijní společnosti a společnosti výplaty dividend, aby nebyla nijak ohrožena funkce finančního systému v době pandemie.

 

Zdroj: Česká národní banka

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.