Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

ČNB bude návrhy na výplatu dividend posuzovat individuálně, očekává je až s výsledky za rok 2020

18.12.2020 | 16:40 0 Komentářů

Česká národní banka dnes vydala stanovisko k prodloužení restrikcí výplaty dividend. Návrhy bude posuzovat individuálně a očekává, že je banky předloží až s auditovanými výsledky za rok 2020.

„Česká národní banka bude návrhy jednotlivých institucí na výplatu dividend posuzovat individuálně, bude vyhodnocovat jejich kapitálové vybavení, rizikový profil, obchodní model a další podstatné faktory. Limity pro výplatu dividend bude ČNB stanovovat konzervativně v souladu s Doporučením ESRB,“ uvedla dnes ČNB.

„Česká národní banka předpokládá, že finanční instituce budou s případnými návrhy přicházet až poté, co budou mít k dispozici auditované výsledky za rok 2020. ČNB zároveň před svým vyjádřením bude každý individuální případ diskutovat v rámci kolegia orgánů dohledu příslušné finanční skupiny,“ uvádí dále.

Stanovisko ČNB přichází po úterním doporučení Evropské centrální banky, aby bankovní domy v eurozóně do konce září 2021 posečkaly s výplatou dividend nebo alespoň výrazně omezily.

Erste Group Bank tak vidí jako nepravděpodobné, že by v únoru vyplatila schválenou dividendu 0,75 EUR na akcii, s tím že finální rozhodnutí učiní 8. února. Erste původně plánovala vyplatit dividendu ve výši 1,5 EUR.

Moneta Money Bank a Komerční banka návrhy výplaty zisku z roku 2019 již v březnu stáhly (zde a zde). Moneta v roce 2019 vyplatila alespoň pololetní dividendu.

Moneta plánuje výsledky za rok 2020 zveřejnit 5. února 2021, Komerční banka 10. února.

Akcie Erste Group Bank (BAAERBAG) dnes na pražské burze oslabily o 0,8 % na 657 Kč, na burze RM-SYSTÉM ztrácí o 0,3 % na 658 Kč.

Akcie Komerční banky (BAAKOMB) na pražské burze uzavřely o 0,3 % výše na 644 Kč, na burze RM-SYSTÉM se obchodují o 0,6 % výše na 642 Kč.

Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) na pražské burze ztratily 0,3 % na 68,1 Kč, na burze RM-SYSTÉM se obchodují beze změny na 68 Kč.

Zdroj: ČNB

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.