Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

ČNB a BoE sazby nezměnily

Včerejšek přinesl také (všeobecně očekávané) rozhodnutí ČNB nezměnit nastavení úrokových sazeb. Bližší komentář nabídl už včera ve své Bleskovce kolega Jirka Polanský. Svou klíčovou úrokovou sazbu nezměnila ani Bank of England.

Trump oznámil další protičínská cla

Americký prezident přes twitter oznámil (přes lehký odpor svých vlastních vyjednavačů), že od 1. září bude na dosud nezatížené dovozy z Číny do USA (v hodnotě kolem 300 miliard dolarů) uvaleno „malé“ clo 10 . Trump tak učinil zřejmě v reakci na svů dojem, že bilaterální jednání nejdou v posledních dnech tempem a směrem podle jeho představ. Po tomto kroku už bude novými cly zatížen v podstatě veškerý čínský dovoz do USA.

Trump ve svém tweetu výslovně uvedl, že clo bude uvaleno „během jednání“. To by naznačovalo, že tento krok chápe jen jako preventivní výchovný šťouchanec do soupeře, nikoli jako prásknutí dveřmi ukončující jednání a naděje na dohodu. Později ale Trump sdělil novinářům, že jde jen o krátkodobé opatření a že clo se může postupně zvýšit až nad 25. Podle některých komentářů se každopádně zvyšuje pravděpodobnost, že se Čína zasekne a rozhodne čekat na nového amerického prezidenta (volby budou za 15 měsíců) v naději, že už to bude někdo jiný než Trump. Skutečnost, že nové clo by mělo platit až od 1. září, dává docela slušnou naději, že ho Trump do té doby zase odvolá, protože jeho dojem z přístupu Číny se v mezidobí zase zlepší. Pokud/dokud se tak nestane, můžeme čekat u nejrůznějších průzkumů nálady a klimatu (Ifo, ZEW atp.) další zhoršování.

PMI pro český zpracovatelský průmysl se dále zhoršilo Index PMI pro český zpracovatelský průmysl se v červenci snížil o 2,8 na 43,1 bodu, což je nejnižší hodnota od června 2009 (trh čekal pokles jen o 4 desetinky). Podle
doprovodného komentáře byl tento nevzhledný vývoj tažen poklesem produkce, nových objednávek, vstupních zásob i zaměstnanosti (ano, nižší zaměstnanost je v tomto indexu brána jako špatná zpráva, i kdyby šlo o snížení díky robotizaci).

Jak ukazuje přiložený graf, index průmyslové výroby počítaný Českým statistickým úřadem se v posledních měsících vyvíjí zřetelně lépe. Pokud by mělo dojít ke sblížení obou ukazatelů (nemusí jít o výrazné sblížení, protože konstrukce obou ukazatelů je přece jen jiná) už v datech za červenec, musel by ČSÚ přijít (v úterý) s výrazně horšími čísly než dosud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.