Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

CME očekává návrat do zisku až v roce 2011

01.07.2009 | 14:28 0 Komentářů

Generální ředitel CME, Adrian Sarbu, řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že CME by se měla vrátit do zisku v roce 2011 s tím, jak se zvýší výdaje do reklamy. Tento odhad bere v úvahu odpisy nehmotných aktiv (impairment) a vývoj měnových kurzů. CME vidí zotavení trhu na konci roku 2009 a v některých zemích až v roce 2010. Tento rok by již neměl být zaúčtován žádný odpis nehmotných aktiv (nepeněžní položka), což lze vnímat příznivě. 2Q09 byl stejně obtížný jako 1Q09, ve kterém tržby klesly o 37% r/r a Segment EBITDA o 74% r/r.
 
Adrian Sarbu dále řekl, že CME nyní aktivně pracuje na optimálním řešení financování svých operací na Ukrajině a v Bulharsku. Podotkl, že někteří investoři naléhají na CME, aby tam společnost investovala další peníze, někteří chtějí prodej těchto aktiv a někteří chtějí, aby si CME aktiva ponechala. Podle agentury Bloomberg CME vytvoří účelově založenou společnost (special purpose vehicle), což umožní blíže nespecifikovaným způsobem oddělit operace na Ukrajině a v Bulharsku od ostatního hospodaření. To by mělo CME pomoci zachovat likviditu a zlepšit možnosti pro refinancování dluhu. CME očekává, že bude schopna v budoucnu splnit své závazky.
 
Sarbu dále sdělil, že prioritou nyní nejsou akvizice, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že případná akvizice by snížila likviditu společnosti, která je naopak prioritou. Mezi další priority patří kontrola nákladů a refinancování dluhu (dluhopisy jsou nejdříve splatné v roce 2012). Až se zlepší tržní podmínky a společnost se vrátí do zisku, tak je CME připravena provozovat 5 až 10 TV stanic v každé zemi. K tomu jim pomůže i spolupráce v oblasti programové nabídky s Time Warner, který nedávno do CME investoval 242 mil. USD.
 
Návrat do čistého zisku až v roce 2011 je pro nás mírným překvapením, jelikož jsem ho očekávali již v roce 2010. Zhoršení hospodaření je dáno současnou ekonomickou krizí, která nepříznivě ovlivňuje reklamní výdaje firem. Letošní rok by z hlediska hospodaření měl být nejhorší, přičemž v příštím roce očekáváme určité zlepšení s tím, jak se ekonomiky budou vracet k růstu. Vzhledem k tomu, že zatím nejsou známy detailnější informace o řešení financování na Ukrajině a v Bulharsku, tak tuto věc vnímáme neutrálně. V případě, že CME představí nějaké konstruktivní řešení, pak by to mělo být trhem přijato příznivě.
 
Výsledky za 2Q09 budou zveřejněny 29. července.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.