Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Členové kartelu OPEC pokračují v boji o tržní podíl v Asii

10.02.2015 | 21:17 0 Komentářů

Členové kartelu OPEC Irák a Írán srazily ceny pro dodávky surové ropy v měsíci březen na nejnižší úrovně za více než 10 let. Což značí, že boj o tržní podíl v rámci kartelu OPEC není u konce. Irácká ropa Basrah Light se v březnu bude prodávat s diskontem 4,10 dolaru za barel oproti benchmarku na Blízkém východě. Jedná se tak o nejvyšší diskont od srpna roku 2003. Zatímco Írán zvýšil diskont na 2,10 dolaru za barel, největší sleva Íránské ropy od března roku 2000.
Oznámení nižších cen od Iránu a Iráku přichází krátce po poklesu cen ropy ze Saudské Arábie, která minulý týden zvýšila diskont na nejnižší úrovně za 14 let.

Současný boj o tržní podíl producentů ropy je pro Asii jednoznačně výhodný. Značná část Asie je závislá na dodávkách ropy z Blízkého východu. Nicméně producenti čelí stále větší konkurenci ze zemí Latinské Ameriky, Afriky a Ruska.

Podle zdrojů agentury Bloomberg se produkce Iránu za leden meziměsíčně zvýšila z 2,77 mil. barelů na 2,78 mil. barelů denně (mb/d). Irák za stejné období dosáhl růstu produkce z 3,7 mb/d na 3,9 mb/d. Saudská Arábie minulý měsíc zvýšila produkci o 220 tisíc barelů na 9,72 mb/d.

Saudská Arábie je největší exportér ropy na světě. Irák je největší producent ropy v kartelu OPEC a Írán je v produkci na čtvrtém místě.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.