Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Člen bankovní rady ČNB T. Nidetzský věří v ještě jedno zvýšení sazeb do konce roku

26.04.2018 | 13:58 0 Komentářů

Člen bankovní rady ČNB T. Nidetzský věří v ještě jedno zvýšení sazeb do konce roku 2018. Řekl to včera v rozhovoru pro ihned.cz. Zároveň však dodává, že klíčová budou vyznění přicházejících prognóz.

Sazby půjdou nahoru na konci roku 2019 či na startu roku příštího

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzský včera poskytl rozhovor serveru ihned.cz. Nidetzský hovořil krom jiného i o měnové politice ČNB. Člen bankovní rady věří, že robustní růst české ekonomiky vytvoří s vývojem inflace prostor pro ještě jedno zvýšení úrokových sazeb do konce roku. V současné chvíli má ČNB svoji klíčovou úrokovou sazbu – 2T Repo – na 0,75 %. Prognóza ČNB přitom indikuje další zvýšení úrokových sazeb až na přelomu let 2018 a 2019. Nidetzský si myslí, že bankovní rada sazby na 1 % zvedne ještě před koncem kalendářního roku. „Z pohledu inflace teď není potřeba vysílat signál, že budeme zvyšovat sazby. Teď  je takový mezičas – nejbližší zásadnější debatu o zvyšování sazeb očekávám skutečně až někdy ke konci roku. Na základě současného vývoje ekonomiky si ale myslím, že ještě jedno zvýšení letos uděláme“, řekl doslovně Nidetzský.

Prognóza 3M Pribor sazby na horizontu měnové politiky; Zdroj: ČNB

 

Návrat na rovnovážnou úroveň brzdí vývoj v eurozóně

Nidetzský řekl, že rychlejší návrat na nominální krátkodobou úrokovou sazbu konzistentní s reálnou rovnovážnou sazbou a inflačním cílem (při odhadu ČNB ohledně reálné rovnovážné sazby na 1 % by tedy rovnovážná“ nominální úroková sazba ČNB měla být 3 %) výrazně zpomaluje úrokový diferenciál mezi sazbami ČNB a Evropské centrální banky (ECB) a nadále pokračující uvolněná měnová politika ECB.

Koruna dnes na páru s eurem na 25,46 EUR/CZK.

 

Zdroj: ČNB, ihned.cz

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.