Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl bude navrhovat další snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů

20.04.2020 | 08:56 0 Komentářů

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl bude na příštím zasedání navrhovat další snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Píše to v dnešním textu pro Mladou frontu Dnes.

Snížení sazeb

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Aleš Michl v dnešním textu pro Mladou frontu Dnes uvádí, že na příštím měnově-politickém zasedání bankovní rady bude navrhovat snížení základní úrokové sazby 2T repo o půl procentního bodu. V současné chvíli se sazba nachází na 1 %. Michl v textu uvádí, že z titulu dopadů probíhající epidemie je potřeba zajistit dostupnost úvěrů pro firmy a podnikatele.

Další úkoly

Mimo to se centrální bankéř věnuje i potřebě zajištění financování pro banky, pokud to budou potřebovat. Dotýká se také roli, kterou ČNB může hrát v dodávání likvidity na peněžní trh a trh státních dluhopisů.

Dosavadní vývoj

Centrální banka přitoupila v březnu ke snížení úrokových sazeb dvakrát, a to celkově o 125 bazických bodů. V minulém týdnu se ohledně potřeby dalšího snížení sazeb vyjadřoval v médiích premiér Ander Babiš. Na jeho slova reagovala ČNB vyjádřením, kde akcentuje důležitost nezávislosti centrální banky.

Nejbližší zasedání bankovní rady ČNB je naplánováno na 7. května

Zdroj: Mladá fronta Dnes; ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.