Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Článek: Posílení dolaru rozhýbalo měnový trh

27.08.2008 | 11:32 0 Komentářů

Pokles cen komodit na světových trzích a potvrzení zpomalení ekonomického růstu jak v eurozóně tak Japonsku podpořilo americký dolar vůči ostatním hlavním světovým měnám. Někteří tvrdí, že dolar se odrazil na úrovni EUR/USD 1,60 od dna, jiní vidí posílení dolaru jen jako korekci dlouhodobého oslabování.

Dolar započal oslabující trend počátkem roku 2002, když se obchodovalo jedno euro za 0,86 dolarů. Dle některých analytiků ovšem dolar právě v polovině července ukončil tento dlouhodobý „medvědí“ trend a vrací se opět k „býčímu“ trendu. Dolar na páru s eurem dosáhl svého dna na úrovni kurzu EUR/USD 1,5997, což bylo v dubnu letošního roku a právě v červenci opět otestoval tuto hladinu, nad kterou se ale zatím nedostal. Za poslední čtyři týdny tak dolar posílil k euru zhruba o 7,1% na aktuální kurz EUR/USD 1,4860.

Důvodem pro razantní posílení dolaru byl pokles cen komodit a příjemně překvapující data z americké ekonomiky, a naopak v jiných částech světa zveřejněná čísla mnohem slabší než se čekalo. Potvrdilo se tak očekávání, že krize v americké ekonomice a problémy na finančních trzích začaly doléhat na ostatní významné ekonomiky. Výrazné zpomalení hospodářského růstu se tak stalo problémem nejen USA ale i eurozóny, Velké Británie, Japonska. To naznačuje snižování sazeb v těchto zemích a tedy zúžení úrokového diferenciálu mezi dolarem a ostatními měnami.

Pozitivní pro americkou ekonomiku je ale to, že americká centrální banka FED již sazby snižovala, a na přelomu dalšího roku se tak očekává oživení v ekonomice, zatímco v ostatních zemích se centrální banky chystají sazby snižovat, ale načasování je zatím nejisté. V USA je základní úroková sazba momentálně na 2,0%, zatímco v eurozóně na 4,25% a ve Velké Británii na 5,0%.

Posílení dolaru se nekoná jen vůči euru. Dolarový index (U.S. dollar index), který vyjadřuje průměrnou hodnotu dolaru k šesti ostatním významným měnám, posílil od 22.července o 6,7%. Největší zastoupení v tomto indexu mají evropské měny, tedy euro (57,6%), britská libra (11,9%), švédská koruna (4,2%), švýcarský frank (3,6%). Z Asie potom japonský yen (13,6%) a severský soused USA kanadský dolar (9,1%).

Libra, zdá se, definitivně otočila trend vůči dolaru

Od listopadu minulého roku, kdy libra dosáhla vrcholu na páru s dolarem na úrovni GBP/USD 2,10, se slábnoucí libra stále dokázala držet nad GBP/USD 1,94. Teprve s posílením dolaru libra spadla až na  USD/GBP 1,86, což představuje oslabení libry od listopadu 2007 o přibližně 11%. Důvodem byl především zhoršující se stav na finančních trzích, zpomalování britského hospodářství, kde současně vysoká inflace centrální bance stále nedovoluje snižovat úrokové sazby. Převládá přesvědčení, že libru nečekají dobré časy, zejména jakmile Bank of England začne snižovat úrokové sazby. Jen pro představu, počátkem roku 2002 se dolar k libře obchodoval kolem GBP/USD 1,40.

Japonský yen se drží

Japonský yen se používá již tradičně jako financující měna rizikových investic, a to díky svým nízkým úrokovým sazbám. V době růstu averze k riziku na trzích, investoři své pozice uzavírají, což má za následek posílení yenu. Od vypuknutí krize na trhu hypoték v USA v červenci loňského roku, která se postupně přelila na trhy akciové, yen posílil k dolaru o 18%, a to k 17.březnu letošního roku, kdy se odrazil od svého vrcholu. Od té doby opět ztrácí asi 11%, ovšem posílení dolaru v posledních týdnech na něj nemělo výraznější vliv. Právě naopak, přetrvávající averze k riziku na trzích, problémy finančního sektoru stále drží yen „nad vodou“. Výraznější oslabení yenu k dolaru se ani neočekává, vzhledem k tomu, že ne všechny problémy na světových trzích jsou vyřešeny.

Aussie a kiwi  pod výprodejním tlakem

Australský dolar je jednou z měn, které doplatila na posílení amerického dolaru nejvíce, když se propadl za poslední měsíc asi o 11%. Nutno ale říci, že aussie v posledních několika měsících posílil k dolaru až na 25-ti leté maximum, a to 15.června na AUD/USD 1,98. Prudký růst cen komodit a jestřábí nálada australské centrální banky (RBA), která zvedla úrokové sazby až na 12-ti leté maximum 7,25%, stály za prudkým posilováním australské měny. Tyto dva důvody jsou ale již minulostí, ceny komodit poklesly a RBA si dláždí cestu k snižování úrokových sazeb. Ne všichni analytici ale australský dolar odepisují. Úrokové sazby zůstávají stále atraktivní a jakékoli oslabení amerického dolaru bude mít dvakrát tak pozitivní dopad na aussie.

Tak jako aussie i kiwi, neboli novozélandský dolar, je komoditní měnou, a to proto, že také export Nového Zélandu tvoří převážně komodity. Novozélandský dolar se proto těšil v posledních letech zájmu obchodníků. Atraktivními byly také úrokové sazby, které se vyšplhaly až na 8,25% a zůstaly na této úrovni celých 12 měsíců. Minulý měsíc ovšem novozélandská centrální banka překvapila, když sazby o 25 bodů snížila a započala tak cyklus uvolňování měnové politiky. Od té doby kiwi ztrácel,  a pokles cen komodit a posílení dolaru je pro něj také kamenem u nohy. Od svého vrcholu, kterého dosáhl v březnu letošního roku již kiwi ztratil k dolaru přibližně 13%. V kontrastu s posílením kiwi k dolaru od května 2006 právě do března 2008 o 38% se může toto číslo ovšem zdát celkem zanedbatelné. Stejně jako v případě australského dolaru, i zde se dá očekávat s dalším snižováním úrokových sazeb další pokles měnového kurzu kiwi.

Posílení dolaru může být velice krátkodobé

Nejsilnějšími argumenty jsou, že problémy v americké ekonomice nejsou vyřešeny, a obchodníci nejsou stále přesvědčeni o tom, že se americká ekonomika a finanční systém nepropadnou do ještě hlubší propasti. Navíc, posílení dolaru není založeno na výrazně silných amerických fundamentech, ale na slabých fundamentech z jiných koutů světa a klesajících cenách ropy.

Dolar se tedy dostal z pásma mezi EUR/USD 1,52-1,60 a nachází se momentálně mezi 1,43-1,49, kde se zdá by mohl nějaký čas zůstat.

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.